Nominace projekt: Modřanský cukrovar AB (první etapa)
Rezidenční projekt – kategorie Prémiové bydlení
Název projektu: Modřanský cukrovar AB (první etapa)
Adresa projektu: Kolmanova, 143 00 Praha 12
Web projektu
Developer / Investor: Skanska Residential a.s.
Architekt: CHYBIK + KRISTOF s.r.o.
Architekt interiérů:
Projektant: CHYBIK + KRISTOF s.r.o.
Generální dodavatel: Skanska a.s.
Realitní kancelář (není povinné):
Modřanský cukrovar je unikátní rezidenční projekt zaměřený na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Nabízí mimořádně energeticky úsporné a technologicky vyspělé bydlení. Některé z použitých technologií zde zažily dokonce českou premiéru.
Projekt vyrůstá na brownfieldu a využívá recyklované materiály. Byty jsou napojeny na zdroje zelené energie, díky fotovoltaickým a fototermickým panelům si vyrábí obnovitelnou energii, dvoje rozvody vody umožňují volit mezi pitnou a recyklovanou tzv. šedou vodou atp. Projekt využívá sofistikovanou modrozelenou infrastrukturu a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM. Nechybí ani nadstandardní kvalita materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC.
Modřanský cukrovar vznikal prostřednictvím veřejné participace, do které se mimo zástupců městské části Praha 12 zapojily modřanské spolky a aktivní občané. Finální podoba zohledňuje přání starousedlíků a klade velký důraz také na funkční a estetické řešení veřejného prostoru.
Druh stavby: Novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: 06/2022
Ukončení stavby: 06/2024
Kolaudace: 06/2024
Zastavěna plocha: 4 916 m²
Celková prodejní plocha nemovitosti: 18 441 m²
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 2 359,9 m²
Parkovací stání v objektu: 136
Parkovací stání mimo objekt: 48
Garážové stání: 136
Třída PENB: B
Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): BREEAM, materiály – EPD, FSC a PEFC.
Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: Systém pro hospodaření s recyklovanou tzv. šedou vodou: voda s koupelnových kohoutků, van a sprch směřuje do speciální technické místnosti v suterénu, kde je důkladně přečištěna a zpět navracena pro splachování WC. To zajišťuje snížení spotřeby pitné vody až o čtvrtinu. Zároveň mají obyvatelé jako první v ČR možnost využít přečištěnou vodu také pro praní v automatických pračkách. Tím se spotřeba pitné vody sníží až o dalších 6 %.
Fotovoltaické panely uspoří energii nejen ve společných prostorách, ale také domácnostech (sekce B5). Spotřebu plynu na předehřev teplé užitkové vody snižují fototermické panely a nově také rekuperace odpadního tepla z recyklované tzv. šedé vody.
Modrozelená infrastruktura: v rámci první etapy projektu bytových domů A a B není vybudovaná klasická dešťová kanalizace a žádná voda tedy neputuje mimo areál, ale je zužitkována přímo v lokalitě. Základem koncepce hospodaření se srážkovými vodami je řetězec opatření, které se skládají z akumulace vod odtékajících ze zelených střech do akumulačních nádrží pro zálivku zeleně, komunikace a chodníky jsou navrženy z vysoce propustných materiálů a jsou odvodňovány do průlehů a povrchových retencí. Díky důmyslně navrženým terénním úpravám je odtok přebytečné vody regulován a voda je postupně zasakována přímo v místě projektu.
Způsob zajištění správných teplot: tepelná stabilita v zimním období je v souladu s ČSN 73 0542-2:2002. Kritické místnosti s největším průměrným součinitelem prostupu tepla (ve většině případů rohová místnost pod střechou) vyhoví maximálnímu poklesu teploty v době chladnutí Δt ≤ 3°C. Vzhledem k charakteru vytápění není třeba pokles teploty posuzovat, současně lze předpokládat dobu chladnutí při nulovém výkonu otopné soustavy delší než 8 hod. Tepelná stabilita v letním období je prověřena studií letní tepelné stability a zajištěna vnějším stíněním na jižních, východních a západních fasádáchtak, aby nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti v letním období splňovala požadavek dle ČSN 73 0540-2. Čerstvý vzduch a tepelný komfort zajišťuje rekuperační jednotka, která současně šetří až 80 % tepelných ztrát větráním. Exteriérové stínění v létě přirozeně snižuje teplotu uvnitř bytů až o 7 %.
Nízkouhlíkový beton s názvem Rebetong, u kterého při výrobě nahrazujeme až 100 % kamene stavební sutí, jsme využili nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek venkovních prostorů. Rebetong v první etapě projektu nahradil přibližně 20 % betonových konstrukcí.
Zajištění akustické pohody: ochrana před hlukem je realizována vlastnostmi stavebních konstrukcí – obvodovým pláštěm, okny, dělícími stěnami atd. Jednotlivá zařízení, především VZT, jsou náležitě utlumena tak, aby byly splněny hygienické limity stanovené pro chráněné vnitřní prostory jednotlivých bytů podle zák. 258/2000 Sb. a nařízení vlády č. 272/2011 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Objekty jsou realizovány tak, aby v chráněném venkovním prostoru staveb byly splněny hygienické limity dle nařízení vlády č. 272/2011 Sb. ve znění pozdějších předpisů. V místech, kde hladiny hluku překračují stanovené limity a kde není možné zlepšení tohoto stavu jsou objekty vybudovány tak, že nemají definován chráněný venkovní prostor. To je zajištěno způsobem, že okna místností situovaná do nadlimitně zatíženého prostoru není nutné otevírat z důvodů zajištění větrání a potřebná výměna vzduchu v příslušné místnosti je realizovaná nuceným větráním. Dle ustanovení zák. 258/2000 Sb. před takovými okny není definován chráněný venkovní prostor. Okna a fasádní plášť mají příslušnou vzduchovou neprůzvučnost, aby ve vnitřním chráněném prostoru obytných místností byly splněny stanovené limity. Ochrana obyvatel před nadměrným hlukem je zajištěna. Chráněné venkovní prostory jsou umisťovány do míst, kde hmota objektů působí jako protihluková bariéra před hlukem z automobilové dopravy a železnice a kde je předpoklad splnění stanovených hygienických limitů. Ochrana vnitřních prostor (obytných místností bytů) je zajištěna vlastnostmi stavebních konstrukcí.
Objekt se pyšní nadstandardní kvalitou udržitelných materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC. Veškeré osvětlení v objektu využívá šetrné LED zdroje.
Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 7 %
Popis technických systémů z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Fotovoltaické a fototermické panely, recyklace šedé vody, rekuperace tepla z šedé vody, rekuperace pro čerstvý vzduch a tepelný komfort, výtahy s rekuperací el. energie, exteriérové stínění, zelené střechy, Smart Home, modrozelená infrastruktura, LED osvětlení, videotelefon, inteligentní termostatické hlavice a kouřové hlásiče, měřiče tepla/chladu.
Jaké obnovitelné zdroje se využívají?: Rezidenční projekt Modřanský cukrovar propojuje udržitelnost, inovace, dobré sousedské vztahy, a navíc některé z použitých technologií odstartovaly v Česku svou premiéru. Zajímavostí také je, že celý koncept vychází z přání a námětů, které investor získal od starousedlíků v průběhu veřejné participace. Vznikal tak prakticky na zakázku veřejnosti, kterou zpracovala renomovaná architektonická dvojice Chybik+Kristof. Komín původního cukrovaru z roku 1861 zůstane jako dominanta čtvrti a připomínka industriální historie. Výstavba Modřanského cukrovaru nabídne přes osm set bytů v celkem šesti fázích projektu.
Projekt aspiruje na dosažení Excellent, případně Very Good hodnocení mezinárodní certifikace kvality a udržitelného stavění BREEAM. Průkopnická městská čtvrť bude plná zeleně s bohatým prostorem pro komunitní setkávání a životem bez automobilů. Klíčovou myšlenkou projektu je udržitelnost, která se nese od jeho umístění na brownfieldu, přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energicky hospodárný provoz.
Důraz je kladen především na energetickou hospodárnost a tzv. modrozelenou infrastrukturu, jejíž prvky se objeví napříč celým projektem. Ty si Skanska úspěšně otestovala na jiných projektech a nyní veškeré zkušenosti uplatňuje právě v Modřanském cukrovaru. Jedná se například o implementaci systému recyklované tzv. šedé vody, akumulací vody ze střech a komunikací, využití poldrů a retencí s cílem využití téměř každé kapky dešťové vody, která v lokalitě spadne. Díky pokrokovým technologiím projekt uspoří zhruba polovinu spotřeby pitné vody. V rámci energetiky dosahuje velmi úsporné kategorie PENB: B. Bytové domy mají fotovoltaické (na sekci B5) a fototermické panely na střechách i řadu dalších inovativních řešení, jako jsou například výtahy s rekuperací elektrické energie, rekuperace tepla z šedé vody pro předehřev teplé vody apod. Tato koncepce přináší výhodu jak pro životní prostředí, tak pro budoucí obyvatele v podobě úspor na provozních nákladech.
V neposlední řadě zde Skanska využila také Rebetong, tedy beton, který se vyrábí z téměř 100% recyklované suti namísto přírodního kamene. Rebetong začala Skanska používat na stavbách jako první na světě a v pražských Modřanech bude tvořit zhruba dvacet procent konstrukce budov. Společným znakem jsou také zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách a jsou skvělým izolantem tzv. pátých fasád, tedy střech.
V bytových domech A a B se nachází celkem 112 bytových jednotek v dispozicích od 1+kk až do velikosti 5+kk a dva mezonetové byty. Bytové domy jsou rozděleny do jednotlivých částí, kdy každá sekce má vlastní komunikační jádro a jsou spojeny suterénní částí stavby. Jednotlivé sekce jsou zastřešeny plochými střechami, kdy některé z nich slouží jako terasy se střešními zahradami pro bytové jednotky v nejvyšším patře. V podzemních podlažích se vedle garážových stání v každém objektu nachází také kolárna a kočárkárna se sprchou pro mytí kol. V suterénu je k dispozici obrazovka, která ukazuje využití solární energie, funkci systému šedé vody s úsporou pitné vody a množství dešťové vody v akumulační nádrži. Vedle informativní funkce obrazovka slouží také jako motivační složka, jelikož se všichni obyvatelé objektu díky využívání těchto technologií podílejí na ochraně životního prostředí. V budově se nachází rovněž domovní separace, je tedy možné třídit 5 druhů odpadu včetně bioodpadu.
Součástí obou bytových domů jsou vnitrobloky, které nejsou oplocené, ale jsou pohledově uzavřeny zelení. Každý vnitroblok je vybaven pobytovou pergolu, která bude pokryta popínavými rostlinami s vlastním mobiliářem, malé dětské hřiště s pískovištěm a houpačkou, venkovním pítkem a venkovní zásuvkou. Vstupy do budov zvenku doprovází stání na kola, včetně servisního stojanu. V bytovém domě B se nachází i společná terasa vybavená venkovní toaletou, která vznikla unikátní technologií. Poprvé v ČR byla na běžné stavbě bytového domu využita technologie 3D tisku z betonu, kdy robotická tiskárna vytvořila během pouhých dvou hodin tuto místnost pro zázemí komunitní terasy.
Veřejné prostranství včetně sadových úprav vychází z návrhu zahradního ateliéru Flera, vedeného Ferdinandem Lefflerem. Součástí krajinářské architektury je několik opatření na podporu výskytu živočichů a biodiverzity. Jedná se o výsadbu klimaticky původních druhů, udržitelné hospodaření s dešťovou vodou a použití lokálních materiálů. Výsadby dřevin podporují výskyt drobných živočichů a ptactva. Zastoupeny budou kvetoucí a plodící druhy, které mohou poskytnout nejen úkryt, ale i potravu. V okrajových, klidnějších částech území jsou umístěny ekologické prvky podporující osídlení hmyzu a drobných plazů jako např. čmeláčí hnízda, dřevěné špalky a volně ložené kameny, na sucho skládané kamenné zídky, které poslouží jako víceúčelový objekt k zimování plazů a i hmyzu. Na bytových domech jsou instalovány jak budky pro rorýse, tak pro netopýry. Součástí veřejného prostranství první etapy projektu jsou také umělecké instalace děl Cukrouš a Industriální archeologie, které vzešly z veřejné umělecké soutěže ART.cukrovar.
Uveďte počet plánovaných nájemců, zasmluvněné nájemce, velikost pronajaté plochy a dominantní odvětví/segment nájemců: Neuvedeno
Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): Neuvedeno
Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Vysoký standard bydlení v Modřanském cukrovaru podtrhují velká okna se sníženým parapetem, vyšší bezfalcové dveře, prémiové zařizovací předměty, kvalitní dřevěné podlahy, ale také výrazný design dlažby Maxima Velčovského. Praktickým pomocníkem je i chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, lze si nastavit face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód. Ve standardu je také inteligentní systém Smart Home, kde nechybí dálkové ovládání žaluzií, topení nebo třeba tzv. odchodové tlačítko, které vypne všechny propojené spotřebiče při odchodu z bytu. Na systém Smart Home jsou napojeny také kouřové hlásiče, nebo detektory úniku vody. Součástí každého bytu je balkon, lodžie, terasa nebo předzahrádka.
Název financující banky: Vlastní financování Skanska
Financováno pomocí Green bonds: Ne
Cena za m²: 131 tisíc vč. DPH (čistá bytová plocha)
Celková investice do projektu (není povinné): 970 milionů korun (první etapa projektu – AB)
Projekt postaven na brownfieldu: Ano
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): 139 tisíc vč. DPH (čistá bytová plocha)