Estate Awards

Absolutní vítěz:

Masaryčka,
Penta Real Estate s.r.o.

Masaryčka, vlajková loď společnosti Penta Real Estate, se stane novým centrálním pulzujícím srdcem Prahy. Unikátní architektura světově proslulých architektů z ateliéru Zahy Hadid vytváří nový orientační bod, regeneruje obrovský brownfield patřící k Masarykově nádraží a vnáší do centra města novou kvalitu každodenního života. Celý záměr se snaží maximálně respektovat historii území a stávající zástavbu a zároveň vytváří mimořádné architektonické dílo, které se stává nedílnou součástí moderní podoby města.

Rezidenční projekt do 30 jednotek (včetně):

  1. Vila ÉPOQUE – All New Development a.s.

Pět originálních velkorysých bytů v pěti patrech, to je vila ÉPOQUE.

Architektonický ateliér under-construction architects s.r.o. manželů Vašutových navrhl dům o pěti bytech v pěti vůči sobě prostorově posunutých podlažích. S využitím potenciálu svažitého terénu tak projekt poskytuje jedinečné soukromí. Důraz byl kladen na individuální dispoziční uživatelsky komfortní řešení. Na vnitřním uspořádání bytů se podíleli designéři a bytoví architekti ve spolupráci s italskou společností Poliform. Součástí bytů tak jsou do detailu propracované kuchyně Poliform stejně jako vestavěné skříně a šatny. Vytápění zajišťují tepelná čerpadla, pohodu bydlení doplňují chlazené stropy, které jsou výrazně ekologičtější než obvyklé klimatizace a zajišťují zdravější životní prostředí. 
Velkou předností vily jsou suterénní garážové prostory. Ke každému bytu přísluší privátní garáž pro tři automobily vybavená domácími nabíjecími stanicemi s inteligentním řízením elektrické energie a hobby místností, kterou lze využít například jako zázemí pro uložení sportovního vybavení či vinotéku.
Byt v pátém patře skrývá unikátní benefit v podobě pobytové zelené střešní terasy, která vedle výhledů na Prahu nabízí i relaxaci u bazénu s proskleným dnem umožňující průhled do bytu. 

2. Garden Lofts,
Luxent – Exclusive

V klidné zelené lokalitě Prahy 5 nedaleko Dívčích hradů, jen minuty pěšky od metra B – Radlická, v sousedství bazénu, koupaliště a tenisových kurtů, roste nová nadčasová rezidence v industriálním stylu. Je to originalita čistého designu promítnutá ve 22 bytech o dispozicích od 1+kk po 5+kk s terasami, předzahrádkami a balkony. S výhledem na panorama nabízí rezidence také dva lofty 4+kk se střešními terasami. K rezidenci náleží i podzemní garáže. Součástí každého z bytů je i SMART Home systémem pro řízení domácnosti. S byty majitelé získají výjimečnou nemovitost a s ní i prostor pro zdravý život a zelené bohatství – terasovitou, kreativně řešenou zahradu (2 500 m2) se stromy, workoutovou zónou a zahradním bazénem, přístupnou všem rezidentům k aktivnímu i pasivnímu odpočinku.

3. Erbenova Rezidence, 
EBM Partner

Vytvořili jsme ispirativní místo, které splní každé přání. Důkladně jsme promýšleli každý detail a připravili luxusní bydlení pro úspěšné a sebevědomé: šest veží, dvacettři luxusních jednotek a dvacettři jedinečných příběhů. Výjimečná lokalita na rozmezí blokové zástavby a volně stojících vil. Mimořádně svažitý, jižně orientovaný pozemek na technické hraně zastavitelnosti. A nevšední zadání s klíčovými slovy velkorysost a exkluzivita.

Synergické propojení v jedinečný celek vzniklo podle výjimečného návrhu, za kterým stojí architektonický ateliér ADR Petra Koláře a Aleše Lapky. Interiéry připravil Petr Vacek z ateliéru Expert Architects.

Rezidenční projekt nad 30 jednotek:

1. Smíchov City – Sever – 1. etapa – blok SM2, 
Sekyra Group, a.s.

Smíchov je tradiční pražská čtvrť s bohatou historií. Ze severní části sousedí s nádhernou Malou Stranou, přes řeku je památný Vyšehrad. V 19. století se stal Smíchov epicentrem vznikajícího průmyslu. Ve svém srdci má důležitý dopravní uzel Prahy, smíchovské nádraží. Díky projektu Smíchov City, který citlivě zaplní plochy uvolněné železnicí, čeká dosud nevyužívané území zajímavá budoucnost.

Jde o největší projekt v moderních dějinách Prahy a plán na Smíchov City sklidil pozitivní ohlasy i od komisařů UNESCO, kteří ocenili, že nová zástavba nijak nenaruší světové památkové dědictví.

První fáze výstavby Smíchov City, která nabídne výrazně převažující podíl bydlení a 500 pracovních míst, začala v září 2020 v severní části projektu. Tato lukrativní lokalita nabídne na 55 tisících m² byty, kanceláře a funkční parter s rozvíjejícím se množstvím služeb, restaurací a obchodů včetně supermarketu.

U náměstí Na Knížecí vyrostou dva typické městské domovní obytné bloky, které nabídnou 405 bytů. Doplní je 8 000 m² administrativních ploch a cca 6 300 m² obchodních ploch v 45 nebytových jednotkách. Domovní bloky jsou dále rozděleny na jednotlivé bytové domy. 195 bytových jednotek v prvním bloku SM2 je v prodeji od jara 2020. Čistě rezidenční blok SM3 bude disponovat 210 byty, zčásti k pronájmu. Na Smíchově vzniká skutečná čtvrť se vším všudy, jejíž nedílnou součástí bude i příjemný veřejný prostor.

2. ICONIK,
KARLÍN GROUP and Partners

Iconik, nový rezidenční projekt skupiny KARLÍN GROUP a jejich partnerů, nabízí celkem 48 bytů v dispozicích od 1+kk až po 5+1. Iconik představuje moderní městské bydlení dle velmi povedeného návrhu architektů z progresivního ateliéru EDIT! Designový bytový dům vyplní stávající proluku na adrese Sokolovská 107 v žádané lokalitě Prahy 8 n/a Karlína, na dohled od stanice metra Křižíkova ležící na lince B. Nedaleko centra Prahy tak vzniknou zcela nové byty s výbornou dopravní dostupností a jen pár kroků od vyhlášených karlínských restaurací, barů či galerií.

3. Prague Marina Nova,
Daramis

Výjimečná kvalita a komfort bydlení v jedné z nejmodernějších pražských čtvrtí – Holešovicích. Prague Marina Nova spojuje klidný život u řeky a minimalistickou architekturu. Autorem návrhu je architekt Gal Karagula, který tímto ztvárnil svojí vizi na téma „pohyb“.
Projekt nabízí 151 nových bytů s nadstandardním vybavením. Od klasických dispozic velmi komfortních bytů v typických podlažích, přes atypické originální duplexy, až po luxusní penthousy v nejvyšších podlažích budov s velkými terasami o výměře 120 m2 a nádhernými výhledy na řeku i město. Penthousy nabízejí možnost umístění sauny či vířivky. Do těchto bytů bude možné vstoupit přímo z výtahu z parkoviště.
Exkluzivní recepční prostory navržené Ynonem Gorenem (GoArchitects) vynikají elegancí a kombinací ušlechtilých materiálů. Přitažlivost projektu umocňuje soukromý atriový park, jeden veřejný park na počest Tamira Wintesteina. V projektu nachází i šest komerčních prostorů nabízejících služby kaváren, jóga centrů a více.

Komerční office projekt roku:

1. Masaryčka,
Penta Real Estate s.r.o.

Masaryčka, vlajková loď společnosti Penta Real Estate, se stane novým centrálním pulzujícím srdcem Prahy. Unikátní architektura světově proslulých architektů z ateliéru Zahy Hadid vytváří nový orientační bod, regeneruje obrovský brownfield patřící k Masarykově nádraží a vnáší do centra města novou kvalitu každodenního života. Celý záměr se snaží maximálně respektovat historii území a stávající zástavbu a zároveň vytváří mimořádné architektonické dílo, které se stává nedílnou součástí moderní podoby města.

2. ORGANICA,
CONTERA Investment X. s.r.o.

umožnilo návrh svébytného solitéru. Jedná se o téměř čtvercový pozemek, který je na severní straně ohraničený budovou OC Fórum Nová Karolína, na jižní straně jej vymezuje linie severní fasády Trojhalí. Na východní straně pěší zóna vedoucí z náměstí Biskupa Bruna k Trojhalí, kde mezi budovou Organicy a pěší zónou vznikl příjemný park tvořený kruhovými zelenými plochami, které se propisují i do atria navrhované budovy. Na západní straně je pozemek ohraničený hlavní komunikací, a proto v tomto místě je umístěna technická fasáda budovy. Ve volných nárožích se budova vypíná zatím co ve středních částech pozemku stahuje dovnitř, tak aby mezi budovami vznikl příjemný prostor-park, výhled z kanceláří do zeleně.
Uvnitř budovy je navrženo kruhové centrální atrium, které slouží jako hlavní „křižovatka“. Přístupy do hlavních provozů budovy vedou hlavně z atria. Další pohyb po parteru je orientován též kolem skleněné fasády v atriu, umožňuje tak návštěvníkům a zaměstnancům budovy neustálý kontakt s exteriérem. Koncept objektu je postaven zejména v parteru na silném principu prolnutí exteriéru a interiéru. Tento princip je pak zopakován i na terase v 6NP, kde terasy porostlé bujnou zelení svými zálivy zabíhají do půdorysu a naklání fasády tak, aby byl v co největší míře výhled orientován právě do těchto ploch. Park na východní straně slouží jako příjemný pobytový prostor, zeleň umístěna v těchto dvou místech nabízí útočiště pro drobné ptactvo a hmyz. Organica je protkána slunečním svitem a prostupuje jí zeleň v mnoha formách.

3. Nová Waltrovka – offices,
Penta Real Estate s.r.o.

Novou Waltrovkou odkrýváme krásu další části zanedbané lokality a s respektem k historii vnášíme život zpět do území. Projekt navazuje na úspěšné dokončení první a druhé fáze Waltrovky a nabízí 24.000 m² nových, moderních kancelářských prostor a 4.300 m² retailových prostor k pronájmu. Nový development zahrnuje rovněž rezidenční část se 460 byty a hotel se 166 pokoji. Projekt získal stavební povolení a již tento rok se zahájí výstavba obou administrativních budov. Budovy s názvem METALICA a LEGATICA nabídnou svým budoucím nájemcům nejen vysoký standard, ale také mnoho dalšího – komunitní zahradu na střechách, velkolepé terasy s panoramatickými výhledy a přívětivé zázemí pro sportovce v podobě koláren a sprch.

Industriální / logistický projekt roku:

1. Výstavba budovy Gama (Urbanity Campus Tachov),
URBANITY

Výrobní budova Gama je součástí unikátního projektu Urbanity Campus Tachov, který byl jako první v České republice oceněn certifikací BREEAM Communities pro udržitelné čtvrti měst. V rámci regionu CEE projekt obdržel nejvyšší dosažené ohodnocení. V celosvětovém měřítku se jedná o jediný rozsáhlý projekt s převažující výrobní funkcí, který tuto certifikaci získal. Budova Gama je navíc oceněna také standardní certifikací BREEAM.

2. GLP Park Brno Holubice,
GLP

GLP Park Brno Holubice je ukázkou zdařilé kombinace nejmodernějších technologií, vysokých stavebních standardů a ESG (BREEAM Excellent), využití obnovitelných zdrojů energie (tepelná čerpadla a brzy i FVE), digitalizace provozu (BIM/digitální dvojče) a optimalizace spotřeby energií pomocí senzorů (IoT senzory). Podařilo se vybudovat dlouhodobě udržitelný a flexibilní prostor pro různé typy podnikání, který se přizpůsobuje měnícím se potřebám klientů. Navíce je celý rozlehlý areál (72 000 m2) citlivě začleněn do okolní krajiny, a to včetně rozsáhlých parkových úprav, komunitního ovocného sadu a sofistikovaného hospodaření s dešťovou vodou.

3. Panattoni Park Pilsen West II – budova Shape Corp.,
Panattoni (Panattoni Czech Republic Development s.r.o.) / AEW Logistis

 Panattoni hlásí do soutěže unikátní a moderní projekt Panattoni Park Pilsen West II – budova Shape Corp., jelikož je v souladu s dlouhodobou strategií Panattoni Go Earthwise. Moderní hala splňuje nejpřísnější požadavky v rámci mezinárodní ekologické certifikace BREEAM New Construction a aspiruje na nejvyšší hodnocení – stupeň Outstanding. Na budově jsou nainstalovány fotovoltaické panely, ke splachování se využívá dešťová voda. V okolí je zázemí pro cyklisty, krytá stání pro kola nebo hmyzí hotel.

Rekonstrukce roku:

1. Jinonický dvůr,
CREDITAS Real Estate

Základní ideou celého projektu je citlivá renovace nemovité kulturní památky se zachováním unikátních dobových architektonických prvků a stavebních elementů. Ta je doplněna stylovou výstavbou, a to s plným respektem k historii místa a okolnímu prostředí. Celková revitalizace komplexu je rozdělena do několika etap. S ohledem na pocit bezpečí je Jinonický dvůr budován jako uzavřený a neprůjezdný monitorovaný areál, v němž je veškerá doprava svedena do podzemního podlaží. Rezidenti Jinonického dvora mají k dispozici několik relaxačních zón, velké množství zeleně a historickou funkční kašnu.
Areál Jinonického dvora naleznete v pražských Jinonicích, rozkládá se v těsné blízkosti vilové zástavby a Panského rybníku, jakmile se ocitnete uvnitř uzavřeného areálu, dýchne na vás jedinečná atmosféra a ničím nerušený klid, přestože se nacházíte v živé části Prahy 5.

2. Hrad, Nová Zbrojovka,
CPI Property Group

Poprvé otevřela v roce 1928. Správní budova Zbrojovky z pera architekta Bohumíra Čermáka dohlížela na dění v této legendární továrně po dlouhá desetiletí. Po citlivé rekonstrukci plní stejnou funkci dál. Je totiž jednou ze vstupních bran do unikátního developerského projektu Nová Zbrojovka – nové, moderní, živé a propojené městské čtvrti, která roste v Brně.

S odkazem na významnou historii nese budova po rekonstrukci název Hrad. Víceúčelový objekt kombinuje kancelářské prostory, maloobchod a služby. Celková rekonstrukce kladla velký důraz na zachování původních historických prvků v maximální možné míře. Zvenčí zůstal funkcionalistický výraz budovy zcela zachován, uvnitř pak byla renovována například mramorová obložení, schodiště, krby, nábytek či původní výtahová šachta. Tyto prvky jsou citlivě zkombinovány s moderními technologiemi a přístupy. Jednou z dominant zůstává i po téměř 100 letech renovovaná reklamní světelná kostka s ikonickým logem.

3. REZIDENCE HELENIKA,
Helénská Residence s.r.o.

Výjimečný projekt Rezidence Helenika vycházející z citlivé rekonstrukce a nadstavby o 2 podlaží historické vily v prestižní lokalitě Královských Vinohrad nabízí bydlení ve třinácti unikátních bytech o velikosti od 2+kk až 4+kk s výhledy na město a Pražský hrad.
Vila Helenika byla postavena již v roce 1924, a to dle projektu významného architekta Maxe Spielmanna působícího zejména za 1. republiky. Novou přestavbou se do vily vrátily její původní rezidenční funkce a reprezentativní charakter. Exteriér i interiér stavby si zachovaly své charakteristické prvky a detaily, citlivě doplněné o moderní řešení rezidenční stavby ve vysokém standardu navržených materiálů a technického vybavení.

Technologické řešení
roku v Real Estate:

1. Green Port Strašnice,
JRD Real Estate

Pasivní projekt Green Port Strašnice vyrostl na místě původního sídla České námořní plavby. Námořní tématika se proto prolíná celým projektem. Tři domy se 156 zdravými byty doplňuje park a 900 m2 zelených vegetačních střech, které pomáhají zadržovat vodu a bojovat proti suchu. Pro Green Port Strašnice je typické využití přírodních materiálů a udržitelných technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zajišťují zdravé vnitřní mikroklima. V jeho základním vybavení jsou také izolační okna s trojskly a přípravou na předokenní žaluzie nebo automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu po celý den.
Nechybí prostory pro komunitní setkávání se sousedy či vybavení pro cyklisty, jako jsou servisní stanice, myčky kol či stojany. Dále jsou zde nainstalovány rorýsovníky, ptačí budky pro hnízdění rorýsů na fasádě jednotlivých domů.

2. Masaryčka,
Penta Real Estate

Masaryčka, vlajková loď společnosti Penta Real Estate, se stane novým centrálním pulzujícím srdcem Prahy. Unikátní architektura světově proslulých architektů z ateliéru Zahy Hadid vytváří nový orientační bod, regeneruje obrovský brownfield patřící k Masarykově nádraží a vnáší do centra města novou kvalitu každodenního života. Celý záměr se snaží maximálně respektovat historii území a stávající zástavbu a zároveň vytváří mimořádné architektonické dílo, které se stává nedílnou součástí moderní podoby města.

Cena
za udržitelnost
a ekologii:

Výstavba budovy Gama (Urbanity Campus Tachov), 
URBANITY

Výrobní budova Gama je součástí unikátního projektu Urbanity Campus Tachov, který byl jako první v České republice oceněn certifikací BREEAM Communities pro udržitelné čtvrti měst. V rámci regionu CEE projekt obdržel nejvyšší dosažené ohodnocení. V celosvětovém měřítku se jedná o jediný rozsáhlý projekt s převažující výrobní funkcí, který tuto certifikaci získal. Budova Gama je navíc oceněna také standardní certifikací BREEAM.
Výstavba haly Gama probíhala v rámci stavebních proluk zcela revitalizovaného městského brownfieldu, díky čemuž nebyla zabrána žádná orná půda. V projektu byly použity kvalitních velkoformátové materiály, úsporné technologie a nadstandardní designové a architektonické provedení ve standardu Urbanity.
Samotný kampus se skládá nejen z průmyslových budov, ale v dalších objektech nabízí také širokou škálu souvisejících služeb a inovativních technických řešení, které představují nový standard výrobního prostředí s důrazem na architekturu a místní komunitu, plně v souladu s dlouhodobou ESG strategií skupiny Urbanity.
Předností kampusu je jeho snadná dostupnost pro lokální zaměstnance, kteří nemusí za prací cestovat velké vzdálenosti. Areál se nachází 1 km vzdušnou čarou od náměstí, zastávka MHD a dálkového autobusu je přímo před vrátnicí, kampus má přímé napojení na cyklostezku, vlaková stanice je vzdálená 400 m. To výrazně snižuje emisní stopu, prašnost i hluk z dopravy. Projekt naplňuje principy města krátkých vzdáleností.

Cena
za veřejný prostor
a urbanismus:

Nová Waltrovka – offices,
Penta Real Estate s.r.o.

Novou Waltrovkou odkrýváme krásu další části zanedbané lokality a s respektem k historii vnášíme život zpět do území. Projekt navazuje na úspěšné dokončení první a druhé fáze Waltrovky a nabízí 24.000 m² nových, moderních kancelářských prostor a 4.300 m² retailových prostor k pronájmu. Nový development zahrnuje rovněž rezidenční část se 460 byty a hotel se 166 pokoji. Projekt získal stavební povolení a již tento rok se zahájí výstavba obou administrativních budov. Budovy s názvem METALICA a LEGATICA nabídnou svým budoucím nájemcům nejen vysoký standard, ale také mnoho dalšího – komunitní zahradu na střechách, velkolepé terasy s panoramatickými výhledy a přívětivé zázemí pro sportovce v podobě koláren a sprch.