Estate Awards

Nominace projekt: Výstavba budovy Gama (Urbanity Campus Tachov)

Kategorie

Industriální/logistický projekt roku

Základní informace

Název projektu: Výstavba budovy Gama (Urbanity Campus Tachov)
Adresa projektu: Oldřichovská 1437, Tachov
Web projektu: urbanity.cz/cz/kampus/urbanity-kampus-tachov
Developer / Investor: URBANITY
Architekt: Studio Komplits
Architekt interiérů: Studio Komplits
Projektant: Studio Acht
Generální dodavatel: URBANITY Development a.s.
Realitní kancelář (není povinné): Demaco

Popis projektu

Výrobní budova Gama je součástí unikátního projektu Urbanity Campus Tachov, který byl jako první v České republice oceněn certifikací BREEAM Communities pro udržitelné čtvrti měst. V rámci regionu CEE projekt obdržel nejvyšší dosažené ohodnocení. V celosvětovém měřítku se jedná o jediný rozsáhlý projekt s převažující výrobní funkcí, který tuto certifikaci získal. Budova Gama je navíc oceněna také standardní certifikací BREEAM.
Výstavba haly Gama probíhala v rámci stavebních proluk zcela revitalizovaného městského brownfieldu, díky čemuž nebyla zabrána žádná orná půda. V projektu byly použity kvalitních velkoformátové materiály, úsporné technologie a nadstandardní designové a architektonické provedení ve standardu Urbanity.
Samotný kampus se skládá nejen z průmyslových budov, ale v dalších objektech nabízí také širokou škálu souvisejících služeb a inovativních technických řešení, které představují nový standard výrobního prostředí s důrazem na architekturu a místní komunitu, plně v souladu s dlouhodobou ESG strategií skupiny Urbanity.
Předností kampusu je jeho snadná dostupnost pro lokální zaměstnance, kteří nemusí za prací cestovat velké vzdálenosti. Areál se nachází 1 km vzdušnou čarou od náměstí, zastávka MHD a dálkového autobusu je přímo před vrátnicí, kampus má přímé napojení na cyklostezku, vlaková stanice je vzdálená 400 m. To výrazně snižuje emisní stopu, prašnost i hluk z dopravy. Projekt naplňuje principy města krátkých vzdáleností.
Pro podporu zdravého životního stylu jsou před každou budovou k dispozici stojany na kola a elektrokoloběžky, nejen zaměstnanci mohou v kampusu využívat preventivních služeb závodního lékaře. Na podzim roku 2022 byla přímo v kampusu otevřena dětská skupina. Zároveň byla zahájena komplexní rekonstrukce multifunkčního objektu s cílem obnovit další občanskou vybavenost, jako je krátkodobé ubytování hotelového typu, stravovací a společenské zařízení s venkovní terasou, kavárna, prodejna potravin, fitness, bankomat a další prvky. Budoucí rozvoj zahrnuje vytvoření 3,5 ha lesoparku přístupného veřejnosti.

Technické informace

Druh stavby: novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: 07/2021
Ukončení stavby: 06/2022
Kolaudace: 06/2022
Prodejní plocha nemovitosti: 12 814 m²
Zastavěná plocha: 12 814 m²
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 
Parkovací stání v nemovitosti
Parkovací stání mimo objekt
Garážové stání
Třída PENB: A

Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): 

BREEAM Communities level Excellent – 1. projekt v ČR, nejvyšší ocenění v regionu CEE, 1. projekt na světě s převládající výrobní funkcí; BREEAM 

Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: 

Ekologické hospodaření zadržující dešťovou vodu v místní krajině je zajištěno průlehy kolem budovy, retenční nádrží, suchým poldrem a zatravňovacími rošty na všech parkovacích stáních. Projekt disponuje stavebním povolením pro zajištění 100% dodávky pitné vody z vlastních podzemních vrtů.

Využití obnovitelných zdrojů v projektu (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 80%

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): 

Větrání i příjemný dostatek přirozeného denního světla ve výrobních prostorech zajišťují automaticky otvíratelné pásové světlíky, které jsou vyrobeny z matriálů s velmi nízkou tepelnou propustností tepla v zimním období, a navíc s iR a UV složkou zabraňující přehřívání vnitřních prostor v letním období. Administrativně-sociální vestavky jsou osazeny otevíratelnými hliníkovými okny s trojsklem. 

Systém Měření a Regulace s chytrou nadstavbou řídí a kontroluje jednotlivé spotřeby technologií a umožňuje online optimalizaci energetických toků v reálném čase, jejich kontrolu, reportování i predikci budoucího chování.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? 

Interiéry administrativně-sociálního vestavku jsou realizovány dle architektonického návrhu s důrazem na zdraví a kvalitu vnitřního prostředí a celkovou pohodu zaměstnanců, použity byly např. otevíratelná hliníková francouzská okna v kombinaci s kvalitním osvětlením se zónováním, velkoformátová dlažba, umělecké betonové stěrky, interiérové zelené stěny, designové dveřní výplně, prémiové povrchy, italská sanita a další. 

Ekologické hospodaření zadržující dešťovou vodu v místní krajině je zajištěno průlehy kolem budovy, retenční nádrží, suchým poldrem a zatravňovacími rošty na všech parkovacích stáních. Projekt disponuje stavebním povolením pro zajištění 100% dodávky pitné vody z vlastních podzemních vrtů.

Počet plánovaných nájemců, zasmluvněné nájemce, velikost pronajaté plochy a dominantní odvětví/segment nájemců: 

Eurostyle Systems Tachov – 12.814 m² – vývoj a výroba automotive komponentů

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): 

Střešní fotovoltaická elektrárna je doplněná o velkokapacitní bateriové úložiště s kapacitou 1,35 MWh pro akumulaci přebytků a vykrývání spotřebních špiček, vše je propojené s nabíjecími stanicemi pro elektroauta. V kampusu je rozvedena lokální 5G síť, která je vyžadována nájemci s vysokým poměrem automatizace a robotizace výroby.

Financování

Název financující banky: Česká spořitelna
Financování pomocí Green Bonds: Ne
Cena za m²
Celková investice do projektu (není povinné):
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):