Estate Awards

Absolutní vítěz:

Cukrovarnický palác – Sugar Palace,
UBM Development Czechia

Hodnocení poroty: Palác představuje unikátní konverzi bývalé administrativní budovy na luxusní hotel. Těmito slovy zhodnotila odborná porota rekonstrukci bývalého sídla Asekuračního spolku průmyslu cukrovarnického postaveného v letech 1912 až 1916 a udělila mu Cenu absolutního vítěze Estate Awards 2022. Navíc si projekt, za nímž stojí společnost UBM Development Czechia, odnesl i první místo v kategoriích Hospitality & Leisure a Rekonstrukce roku.

Rezidenční projekt do 30 jednotek (včetně):

1. Rezidence Michelangelova, 
JRD Development

Hodnocení poroty: Projekt je ukázkou udržitelného soudobého bydlení. Dům vznikl na místě bývalé kotelny. Je postaven v pasivním energetickém standardu, využívá alternativní zdroje energie a uvnitř si zakládá na vytvoření zdravého prostředí. Byty mají kvalitní dispoziční řešení a dům dobře zapadá do okolní zástavby. Přináší i kvalitní veřejný prostor, neboť jeho součástí je park, dětské hřiště a altán, kde se mohou odehrávat nejrůznější komunitní aktivity.

2. Rezidence Triangl,
Skupina Impera styl

Hodnocení poroty: Jde o první budovu z dvojice trojúhelníkových budov, které doplní třetí lichoběžníková stavba. Uměřená architektura této brněnsky neofunkcionalistické bytovky dobře zapadá do okolního prostředí. Kvalitně navržené byty doplňují prostorné balkony. Tepelně technicky výhodným řešením je umístění sociálních zařízení do středu bytů. Racionálně navržená garážová podnož nabízí dostatek parkovacích stání. Jde o kvalitně řešenou stavbu, jejímž hendikepem se při zařizování bytů mohou stát oblé stěny.

3. Vila dům Na Vinici, 
PSN

Hodnocení poroty: Projekt je reprezentantem dosažitelného bydlení pro nižší střední třídu. Nabízí kompaktní řešení jednotlivých bytů. Stavba je provedena v energetické třídě A, což pomůže snížit provozní náklady na energii. Nevýhodou domu v dnešní době je vytápění pomocí plynové kotelny. Specifická lokalita nad nádražím může oslovit milovníky železniční dopravy.

Rezidenční projekt nad 30 jednotek:

1. Barrandez-vous, 
Top Estates

Hodnocení poroty: Jednoznačně představuje nejlepší rezidenční projekt letošního ročníku Estate Awards. Jednou z jeho mnoha silných stránek je práce s veřejným prostorem. I proto se porota rozhodla udělit projektu také Cenu za veřejný prostor a urbanismus. Jednotlivé sekce projektu mají dostatečný odstup, takže nabízí dostatek soukromí a pohodu bydlení. Jde o ideální produkt pro střední kategorii kupujících. Barrandez-vous zdobí kvalitní střízlivá architektura, která nechce za každou cenu trumfnout blízké panelové sídliště.

2. Dva Domy,
Rodbo, Karlín Group a Biskupství královohradecké

Hodnocení poroty: Dva Domy jsou příkladem velmi kvalitní architektury, která ovšem respektuje charakter ulice a nenápadně vstupuje do okolní zástavby. Cenná je práce architektů s detaily na fasádě, ale také kvalitní řešení vnitrobloku, který je veřejně přístupný. V parteru je kavárna, která propojuje vnitroblok s ulicí.

3. Hagibor,
Crestyl Real Estate

Hodnocení poroty: Jde o jednu z rezidenčních budov komplexního projektu na pražském Hagiboru, který po dokončení nabídne kombinaci bytů, kanceláří a obchodů. Celý projekt bude zasazen do kvalitně navržené zeleně. Po dokončení půjde o velmi zajímavý a přínosný projekt. Bytový dům má možná až příliš atraktivní design, leží ve výborné poloze blízko stanice metra. Jde o lokalitu s velkým potenciálem.

Komerční office projekt roku:

1. Dock In Five,
Crestyl Real Estate

Hodnocení poroty: Poslední kancelářská fáze rozsáhlého projektu Dock zkompletovala celou lokalitu, která je navržena jako město krátkých vzdáleností. Vedle kancelářských budov vyrostly i rezidenční objekty. Stavba Dock In Five získala certifikát LEED Gold. Budova se pyšní výjimečnou architekturou, která u podobných projektů není běžná. Přináší kvalitní landscaping, a to nejen v okolí budovy, ale i uvnitř areálu.

2. Envelopa Office Center,
Redstone Real Estate

Hodnocení poroty: Projekt představuje značný přínos pro Olomouc a celý region, zvyšuje hodnotu lokality i místního trhu s kancelářemi. Součástí budovy je coworkingové centrum sdílených kanceláří, které je v Olomouci unikátní. Výhodou je také návaznost na blízký univerzitní kampus a dobrá dostupnost veřejné dopravy. Budova zajímavě pracuje s digitálními technologiemi a snaží se svým celkovým řešením minimalizovat uhlíkovou stopu.

3. Košířská brána,
Košířská brána ze skupiny RS Group

Hodnocení poroty: Projekt vnáší kvalitní architekturu do degradovaného dopravního prostoru Smíchova podél Plzeňské ulice. Přináší tak novou kvalitu do území s velkým potenciálem. Architekti se úspěšně vypořádali s obtížným tvarem pozemku. Okolní zástavbě pomůže objekt mimo jiné tím, že bytové domy odcloní od dopravního ruchu. Hluk z dopravy se podařilo utlumit také v interiérech díky použití trojskel a perforovaného obvodového pláště.

Komerční retail projekt roku:

1. OC Spektrum,
CPI Property Group

Hodnocení poroty: OC Spektrum je jedno z nejstarších obchodních center v České republice. Prošlo kompletní rekonstrukcí, která si zaslouží ocenění. Nová podoba obchodního centra výrazně omladila charakter celého čestlického nákupního areálu. Architekti si dali záležet také na okolním veřejném prostoru. Uvnitř budovy jsou využity technologie, které do budoucna sníží závislost na externích dodávkách energie. Vzniklo tak jedno z nejmodernějších obchodních center v zemi.

Industriální / logistický projekt roku:

1. Panattoni Park Kojetín – Robotické distribuční centrum Amazon,
Panattoni Czech Republic Development / Accolade

Hodnocení poroty: Z hlediska ESG a nových technologií je budova v Kojetíně nejvyspělejší ze všech přihlášených industriálních a logistických projektů. Energeticky je velmi efektivní, a to jednak díky použití tepelných čerpadel a solárních panelů, ale také celkovou kompaktní koncepcí, kdy skladové prostory s robotickou obsluhou developer umístil do čtyř nadzemních podlaží. V oblasti logistických nemovitostí jde o výjimečný projekt. Z pohledu udržitelnosti bylo důležité i využití kolejové vlečky, po které se přepravovaly jednotlivé betonové bloky na stavbu haly.

2. P3 Ostrava Central,
P3 Logistic Parks

Hodnocení poroty: Na brownfieldu v centru Ostravy vyroste v příštích letech velmi zajímavý komerční komplex s kvalitním veřejným prostorem. První z budov naznačuje budoucí charakter celé lokality, která je dostupná individuální i hromadnou dopravou a po dokončení bude atraktivní pro zaměstnance i další návštěvníky. Je třeba vyzdvihnout, že tento industriální park vzniká na území, které už v minulosti patřilo průmyslu, a bylo třeba ho revitalizovat. Navazuje na oceňovanou konverzi Dolních Vítkovic.

3. CTPark Prague West – CHR2,
CTP

Hodnocení poroty: Díky výborné poloze v blízkosti dálnice D5 a Pražského okruhu jde o ideální projekt pro logistiku a distribuci. Pro nájemce Rhenus Logistics je úspěch, že se mu podařilo se na tomto místě usadit. Budova nabízí udržitelné technologie včetně dobíjecích stanic pro elektromobily. V budoucnu by měl v areálu fungovat i program carsharingu.

Hospitality & Leisure:

1. Cukrovarnický palác – Sugar Palace,
UBM Development Czechia

Hodnocení poroty: Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je svým rozsahem, složitostí rekonstrukce a provozu v centru města i výsledným provedením výjimečná. Developer se musel vyrovnat s památkovou ochranou budovy. Podařilo se mu díky precizním restaurátorským pracím skvěle uchovat historické části budovy. Palác představuje unikátní konverzi bývalé administrativní budovy na luxusní hotel.

2. The Mozart Prague,
Group OTT

Hodnocení poroty: Citlivá rekonstrukce unikátního komplexu v centru historické Prahy u Vltavy dokončila jeho modernizaci, která začala už na přelomu století. Budova má úroveň francouzských palácových hotelů na nejlepších adresách. Rekonstrukce byla provedena precizně i z řemeslného a restaurátorského hlediska. Vznikla tak výjimečná oáza klidu v rušném centru Prahy.

3. Hotel Zámek Valeč – přístavba,
Ing. Bronislav Vala

Hodnocení poroty: Exteriér přístavby je velmi svižný a dobře funguje ve spojení s ostatními částmi areálu. Autoři zajímavě pracovali se zákaznickou zkušeností. Příkladem může být skutečnost, že do podzemní garáže mohou vjet autobusy, takže návštěvníci i za špatného počasí vystoupí suchou nohou. Je to projekt, který svým charakterem a význame překračuje hranice regionu.

Rekonstrukce roku:

1. Cukrovarnický palác – Sugar Palace,
UBM Development Czechia

Hodnocení poroty: Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je svým rozsahem, složitostí rekonstrukce a provozu v centru města i výsledným provedením výjimečná. Developer se musel vyrovnat s památkovou ochranou budovy. Podařilo se mu díky precizním restaurátorským pracím skvěle uchovat historické části budovy. Palác představuje unikátní konverzi bývalé administrativní budovy na luxusní hotel.

2. Kunsthalle Praha,
Property Klárov

Hodnocení poroty: Jedná se o konverzi nemovité kulturní památky v chráněné památkové zóně UNESCO. Přeměna původní trafostanice na veřejnou galerii je filantropicky důležitý počin Nadace manželů Pudilových. I když jde v podstatě o novou stavbu za historickou fasádou, byly původní materiály a prvky využity – například drcená betonová suť byla použita do betonových podlah. Zvláštní cenu poroty si Kunsthalle zasloužila díky výjimečnému přínosu pro kulturní a společenský život města i celé České republiky.

3. The Mozart Prague,
Group OTT

Hodnocení poroty: Citlivá rekonstrukce unikátního komplexu v centru historické Prahy u Vltavy dokončila jeho modernizaci, která začala už na přelomu století. Budova má úroveň francouzských palácových hotelů na nejlepších adresách. Rekonstrukce byla provedena precizně i z řemeslného a restaurátorského hlediska. Vznikla tak výjimečná oáza klidu v rušném centru Prahy.

Cena za veřejný prostor a urbanismus

Barrandez-vous, 
Top Estates

Hodnocení poroty: Jednou z mnoha silných stránek projektu Barrandez-vous je práce s veřejným prostorem. Jednotlivé sekce projektu mají dostatečný odstup, takže nabízí dostatek soukromí a pohodu bydlení.

Veolia Cena za udržitelnost a ekologii:

Panattoni Park Kojetín – Robotické distribuční centrum Amazon,
Panattoni Czech Republic Development / Accolade

Hodnocení poroty: Z hlediska ESG a nových technologií je budova v Kojetíně nejvyspělejší ze všech přihlášených industriálních a logistických projektů. Její udržitelnost posílilo také využití kolejové vlečky, po které se přepravovaly jednotlivé betonové bloky na stavbu haly.

Zvláštní cena poroty:

Kunsthalle Praha,
Property Klárov

Hodnocení poroty: Přeměna původní trafostanice na veřejnou galerii je filantropicky důležitý počin Nadace manželů Pudilových. Zvláštní cenu poroty si Kunsthalle zasloužila díky výjimečnému přínosu pro kulturní a společenský život města i celé České republiky.