Estate Awards

Nominace projekt: OC Spektrum

Kategorie

Komerční retail projekt roku

Základní informace

Název projektu: OC Spektrum
Adresa projektu: Obchodní 329, 251 01, Čestlice
Web projektu: www.ocspektrum.cz
Developer / Investor: CPI Property Group
Architekt: Chapman Taylor, s.r.o.
Architekt interiérů: Chapman Taylor, s.r.o.
Projektant: Chapman Taylor, s.r.o.
Generální dodavatel: GEMO, a.s.
Realitní kancelář (není povinné): Pronajímáno Cushman and Wakefield + interní letting oddělení CPIPG

Popis projektu

Nové OC Spektrum představuje moderní minimalistický „strip mall“, pro který je typický otevřený koncept rychlého a pohodlného nakupování. Většina obchodních jednotek je přístupná přímo z venkovní pasáže, některé mají i druhé patro. Celkem projekt nabízí 19 plnohodnotných obchodních jednotek (+ pevný kiosek Pekárny Kabát) na 6 500 m2. K parkování je možné využít 136 míst umístěných přímo v areálu OC Spektrum. K dispozici je také dobíjecí stanice pro elektromobily. Jedná se o novou jednopodlažní budovu s 19 obchodními jednotkami, z nichž 2 jednotky jsou umístěné v samostatném elipsovitém objektu. Architekt využil organických prvků, které použil v určitých částech budovy, aby tak dosáhl co nejvýraznějšího efektu. Jedná se o tvarově zajímavý objekt, který přirozeně poutá pozornost. Budova má tvar písmene L. Vnitřní prostor tvořený budovou je vyplněn parkovacími plochami, které mají spíše než parkoviště, připomínat sad plný vzrostlých stromů. Tato kompozice je ještě doplněna samostatným objektem elipsovitého tvaru, ke kterému přiléhá dětské hřiště. Díky všem těmto prvkům je dosaženo zcela jiné úrovně prostředí pro návštěvníky OC Spektrum. Komfort pro nakupující je  rovněž zajištěn průběžnou markýzou, probíhající po celé délce vnitřní prosklené fasády. Budova působí světlým a vzdušným dojmem. Vzhledem k použití organických tvarů a forem se architekt rozhodl pro použití moderních materiálů, které umožňují pracovat s průsvitností pláště a vytvořením bezespáré homogenní a jednotné hmoty. Na fasádě je  použit umělý kámen.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: 10/2019
Ukončení stavby: 02/2021
Kolaudace: 02/2021
Celková plocha nemovitosti: 6624,30 m²
Zastavěná plocha: 5070 m²
Parkovací stání v nemovitosti: Ano
Parkovací stání mimo objekt: Ne
Garážové stání: Ne
Třída PENB: B

Uveďte získané environmentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Tento rok plánujeme získat certifikaci BREEAM IN-Use ve verzi 6, minimálně na úrovni Very Good, rádi bychom Excellent. 

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): Aktuálně v přípravě instalace FVE na střeše objektu, je plánované pokrýt 11,8 % celkové roční potřeby objektu.

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Vytápění a chlazení tepelnými čerpadly, řízení pomocí systému MaR, hlídání a měření spotřeb.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody, zónování prostorů budovy atd.): Systém VRV a řízení větrání s rekuperací, v přípravě FVE.

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné): BILLA 1691,3 m2; dm 586,6 m2; EquiZoo 831,9 m2; Ovocný Světozor 203,9 m2; Sparkys 365,9 m2 a další.

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): Neuvedeno

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Chladíme a větráme pomocí tepelných čerpadel, která jsou řízena MaR.

Financování

Název financující banky: Neuvedeno
Ostatní (vlastní) zdroje: 100%
Cena za m²: 52 tis. Kč/m2
Celková investice do projektu (není povinné): celkové investiční náklady 526 mil. Kč.

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): Cena projektu je 3050 eur /m, průměrný pronájem na m2 je 2.979 Kč.