Estate Awards

Nominace projekt: Hotel Zámek Valeč – přístavba

Kategorie

Hospitality & Leisure

Základní informace

Název projektu: Hotel Zámek Valeč – přístavba
Adresa projektu: Valeč 1, Valeč u Hrotovic, 675 53
Web projektu: www.hotel-valec.cz, www.vstav.cz
Developer / InvestorIng. Bronislav Vala
Architekt: Ing. Arch. Radek Martišek
Architekt interiérů: Ing. Arch. Jiří Musil, Zdeněk Kužela
Projektant: Ing. Arch. Radek Martišek
Generální dodavatel: Ing. Bronislav Vala
Realitní kancelář (není povinné): Neuvedeno

Popis projektu

Hotelový areál se nachází na okraji obce Valeč. Podzemními chodbami jsou propojeny všechny jeho části. Celková kapacita hotelu je 155 pokojů, cca 400 lůžek. Ve dvou podzemních garážích je 170 parkovacích stání. Pro firemní i soukromé aktivity je k dispozici až 26 sálů a salonků. Největší sál má kapacitu 600 míst.

Hotelový kompex tvoří zámecká budova s historickými a moderními pokoji, sály a salonky, dále moderní budovy Panského dvora s hotelovými pokoji, moderními sály a restauracemi, velkolepé wellness centrum, dětské herny a podzemní garáže.

Wellness centrum tvoří dva venkovní celoročně vyhřívané bazény a vířivý bazén, vnitřní a vířivý vnitřní bazén, a saunový svět. Kromě finských a parních saun je v něm také biosauna, infrasauna, tepidarium, Kneippovy chodníčky, ledová jeskyně nebo ochlazovací bazén. Pro děti je k dispozici venkovní vyhřívaný bazén s atrakcemi.

V roce 2021 byla dokončena nejnovější část areálu, Nový dvůr. V této pětipatrové budově najdeme rodinné apartmány Superior s nádherným výhledem. Pokoje jsou převážně rodinné se dvěma oddělenými ložnicemi. Některé koupelny mají volně stojící vany s průhledy přímo do moderních interiérů. V přízemí budovy jsou moderní sály s výbornou akustikou, světelnými podmínkami, technickým zázemím a bonusem jsou zelené střechy, které neplní jen estetickou funkci, ale mají důležitý vliv na hospodaření se srážkovou vodou, snižování hluku a prašnosti a optimalizaci tepelné bilance budov.

Součástí nové výstavby je i velkolepá hotelová recepce umístěná u podzemních garáží. Po příjezdu do garáže se hotelový host rázem ocitá v jiném světě, plném světla a barev. Centrálním prvkem recepce je moderní kašna, která prosvětluje denním světlem celý podzemní prostor. Velkoformátové dlažby a obklady podpoří dojem luxusu, dřevěné trámy citlivě odkazují na zámeckou budovu. V souladu a s úctou k historii byl postaven areál, kde se vkusně snoubí kouzlo minulého s luxusem moderního.

Technické informace

Druh stavby: Částečná rekonstrukce
Zahájení stavby: 11/2019
Ukončení stavby: 12/2021
Kolaudace: 12/2021
Celková plocha nemovitosti: 35460 m²
Zastavěná plocha: 16800 m²
Parkovací stání v nemovitosti: Ano
Parkovací stání mimo objekt: Ano
Garážové stání: Ano
Třída PENB: B

Uveďte získané environmentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Nejsou 

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): Valečský hotelový komplex je napojený na bioplynovou stanici. Pokud tedy jde o elektrickou a tepelnou energii, je hotelový areál z 99 % soběstačný. Pouze v případě odstávky se využívá elektrická energie ze sítě a jako tepelná energie zemní plyn ze sítě.

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): 

Vytápění areálu je řešeno nízkoteplovodním podlahovým vytápěním. Z bioplynové stanice cirkuluje voda o teplotě 80 °C, v každé se sedmi kotelen je předávací výměník řízený systémem MaR, stejně tak jsou řízeny teploty v jednotlivých prostorách. 

Chlazení zajištují klimatizační jednotky, větrání je nucené rekuperačními jednotkami, ve větraných prostorách jsou umístěny měřiče kvality vzduchu a množství CO2. Při osvětlení bylo využito úsporných žárovek (LED osvětlení) v hodnotách 3000 – 4000 K.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody, zónování prostorů budovy atd.): 

Elektrická a tepelná energie jsou z bioplynové stanice.

Šedá voda se nevyužívá. Dešťová voda je svedena ze střech do záchytné nádrže o objemu 300 m3 a je využívána pro závlahy.

Co se týká správného větrání, každá část hotelového komplexu je napojena na vzduchotechnický rozvod a cirkulaci vzduchu. Každý pokoj v ubytovacím zařízení lze teplotně řídit. Veškerá technologie je centrálně řízena systémem MaR (měření a regulace). Systém je schopen vyhodnotit, zda je pokoj v hotelu obsazený a pokud není, přejde do úsporného režimu (teplota je snížena na požadovanou hodnotu volného pokoje). Stejně tak v případě otevřeného okna v pokoji, přejde systém do úsporného režimu (režim „otevřeného okna“).

Všechny prostory jsou klimatizované.

Při projektování hotelu bylo dbáno na to, aby bylo co nejvíce využito denní světlo (velká skleněná okna, stropní okna, prosvětlené sklepní chodby apod.). Samotné osvětlení je řízeno opět centrálně (noční režim, denní režim – tyto režimy lze upravovat). Bylo použito kvalitních a úsporných světelných zdrojů.

Ve všech společenských sálech a prostorách bylo dbáno na zajištění akustické pohody. Společenské sály a prostory jsou odděleny od ubytovacího zařízení, aby byl zajištěn komfort ubytovaných hostů.

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné): Neuvedeno

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): ANO, hotel, restaurace, konferenční prostory, wellness centrum, sportovní zázemí, zámecký park a zahrady.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): 

Při uvedené stavbě byly zvoleny nejmodernější postupy a řešení. Samotnou realizaci ztěžovaly výkopy ve skále, statické zajištění stávajících budov i přeložky stávajících inženýrských sítí.

Řešení interiérů bylo pojato velkoryse a výjimečně. Nadstandardní je také vybavení hotelové kuchyně a prádelny.

Financování

Název financující banky: Komerční banka
Ostatní (vlastní) zdroje: Ing. Bronislav Vala
Cena za m²: 42 300 Kč
Celková investice do projektu (není povinné): Neuvedeno

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): 70 500 Kč