Nominace projekt: Císařská vinice
Rezidenční projekt – kategorie Exkluzivní bydlení
Název projektu: Císařská vinice
Adresa projektu: Podbělohorská 3386, Praha 5
Web projektu: www.cisarskavinice.cz
Developer / Investor: JRD
Architekt: Podlipný Sladký architekti
Architekt interiérů: Olgoj Chorchoj / Podlipný Sladký architekti / Notakio
Projektant: AED Project
Generální dodavatel: Průmstav
Realitní kancelář (není povinné): Prodej přes vlastní obchodní odd. JRD
Projekt Císařská vinice leží na pozemku v Praze 5 na místě původního průmyslového areálu, kde vznikl soubor bytových domů, řadových domů a samostatných vil. Jedná se o klidnou rezidenční lokalitu v těsné blízkosti parku Ladronka. Umístění v mírném svahu orientovaném na jih zajišťuje dostatek slunce a výhledů na Prahu. Autorem projektu je ateliér Podlipný Sladký architekti, interiéry do vnitřních dispozic pak navrhli designéři ze studia Olgoj Chorchoj v minimalistickém stylu a krajinářské studio Atelier Flera se postaralo o návrh funkční zahrady a parku.
Bytové domy jsou umístěny na severní straně pozemku, odkud se do nich také vstupuje. Na jih jsou fasády otevřeny velkoformátovými francouzskými okny přes balkony se stíněním tvořeným dřevěnými latěmi. Každý dům má 5 nadzemních podlaží a podzemní parkování, jedná se o 2 domy obsahující 69 bytových jednotek s dispozicemi od 1kk po 5kk. Každému bytu náleží buď balkon, předzahrádka v případě přízemních bytů, nebo střešní terasa v posledním ustoupeném podlaží.
Druh stavby: Novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: 04/2021
Ukončení stavby: 04/2024
Kolaudace: 04/2024
Zastavěna plocha: 13 000 m²
Celková prodejní plocha nemovitosti: 7 500 m²
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 8 200 m²
Parkovací stání v objektu: 97
Parkovací stání mimo objekt: 12
Garážové stání: 7
Třída PENB: A
Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): V JRD projekty necertifikujeme, stavíme podle naší knihy standardů JRD.
Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: FVE na střechách RD, inovativní systém chlazení a topení betonovými stropy, systémy na zachytávání dešťové vody, tepelná čerpadla.
Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 60%
Popis technických systémů z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Nucené větrání s rekuperací tepla – 24/7 je přiváděn čerstvý vzduch (jednotky Atrea Silent na střeše objektu – zdravé vnitřní prostředí s normovými koncentracemi těkavých látek a oxidu uhličitého), systém topení a chlazení stropy s aktivací betonového jádra, chytrá domácnost Loxone – ovládá žaluzie, topení a tepelná čerpadla (max. využití potenciálu nízkoenergetického domu), exteriérové žaluzie, které komunikují s meteostanicí a zajišťují společně s chlazenými stropy tepelnou stabilitu bytu v létě, nadstandardně proskleny – unikátní sklo ECLAZ, které propouští do dispozice více přirozeného denního světla (prosvětlení bytů a maximalizace tepelných zisků v zimních měsících).
Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Projekt pracuje s principy modrozelené infrastruktury. Dešťová voda je svedena do retenční nádrže, ze které je zaléván nově vzniklý park a vinice. Druhová skladba zeleně je volena tak, aby vyžadovala minimální údržbu. Dům je navržen tak, aby reagoval na klimatickou změnu – architektura domu umožňuje přirození chlazení díky velkému přesahu liniových balkonů, prosklené plochy jsou opatřeny exteriérovými žaluziemi a v projektu je použito topení a chlazení stropy s aktivací betonového jádra (v kombinaci s tepelnými čerpadly se zemními vrty). Vzrostlý strom na pozemku jsme přesadili na jiný z našich projektů. Vlastní zeleň (vinná réva na jižní svah, habry atd.) Části střech jsou realizovány jako zelené – ochlazují byty pod střechou, zajišťují pomalejší odtok dešťových vod a podporují biodiverzitu. Automatická závlaha z retenční nádrže pro „viniční park“. Cirkulární ekonomika – materiál z demolovaných staveb na pozemku jsme rozdrtili a použili do násypu komunikací. Recyklovaný beton – využíváme stavební suť jako 100% náhradu přírodního kameniva (podkladní betony). Zdrojem tepla pro topení a ohřev TUV je tepelné čerpadlo země/voda se sítí zemních vrtů. Reverzní tepelné čerpadlo – vrtné pole je v teplých měsících využíváno jako zdroj chladu – freecooling. Energetický management s přehledným dashboardem – cílem je optimalizovat v čase spotřebu domu a vykrývat špičky odběru.
Uveďte počet plánovaných nájemců, zasmluvněné nájemce, velikost pronajaté plochy a dominantní odvětví/segment nájemců: Neuvedeno
Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): Neuvedeno
Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Projekt nabízí příjemné vnitřní klima podle našich standardů zdravého bydlení. Díky nucenému větrání s rekuperací je v interiérech neustálý přísun čerstvého vzduchu a příjemná teplota po celý rok. Náklady na vytápění jsou zde díky technologii minimální. Je zde použitý inovativní systém chlazení a topení stropy pomocí betonového jádra. Materiály v bytech jsou šetrné, udržitelné a mají skvělé akustické vlastnosti, takže jsou byty příjemně tiché. Velký důraz je také kladen na dostatek světla v interiéru, kterému napomáhá jak samotná architektura budovy, tak velké prosklené plochy. Unikátní skladba podlah testovaná v laboratořích UCEEB. Ve srovnání s normovými požadavky tyto podlahy vychází na kročejovou neprůzvučnost o 15 dB lépe. Se společností Vapis jsme vyvinuli nové zdivo se špičkovými akustickými parametry. Mezibytové stěny vykazují vzduchovou neprůzvučnost o 4 dB vyšší, než požaduje norma.
Název financující banky: UniCredit Bank
Financováno pomocí Green bonds: Ano
Cena za m²: 167 000 Kč/m²
Celková investice do projektu (není povinné): 928 mil. Kč
Projekt postaven na brownfieldu: Ne
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): 167 000 Kč