Estate Awards

Nominace projekt: Timber Praha – Arcus City

Kategorie

Rezidenční projekt – kategorie Prémiové bydlení

Základní informace

Název projektu: Timber Praha – Arcus City
Adresa projektu: Praha-Řeporyje, 155 00, dvě budovy (J,K) v ulici Nekonečného a dvě budovy v (L,M) ulici Ujgurská
Web projektu: www.timberpraha.cz
Developer / Investor: UBM Development Czechia
Architekt: UBM Development Czechia s.r.o.
Architekt interiérů: UBM Development Czechia s.r.o.
Projektant:
Společnost Casua, spol. s r.o. je autor studie a projektu pro stavební povolení, UBM Development Czechia je autorem dokumentace změny stavby a dokumentace pro provedení stavby – dřevostavby
Generální dodavatel: UBM Development Czechia s.r.o.
Realitní kancelář (není povinné): Lexxus Norton

Popis projektu

Projekt Timber Praha představuje první udržitelné bytové domy ze dřeva v historii Prahy. Nachází se v městské části Praha-Řeporyje a je součástí rezidenčního areálu Arcus City. Moderní vícepodlažní bytové domy jsou realizovány s PENB A mimořádně úsporná a ekologickou certifikací BREEAM Excellent a mají řadu energeticky úsporných prvků. Domy komorního charakteru obsahují 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m² do 110 m². Ke každému bytu náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka. Domy jsou zkolaudovány a byty k nastěhování.


Dřevěná nosná konstrukce projektu Timber Praha je ze smrkového dřeva, venkovní obklady fasády z modřínu. Dřevo je použito také v interiéru bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodeb a také na schodištích. Podzemní podlaží je postaveno s železobetonovou nosnou konstrukcí. Z betonu je také podezdívka a schodiště ve společných částech budov, jinak se jedná o čistou dřevostavbu.
Nosnou konstrukci tvoří masivní deskový systém, konkrétně panely z křížem vrstveného dřeva – CLT panely (Cross Laminated Timber). Masivní prefabrikované panely vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost, a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby. Společnost ELK, dodavatel dřevěné nosné konstrukce, roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně přivezla hotové na stavbu a smontovala. CLT panely jsou použity pro veškeré nosné vnitřní stěny, stropy a balkony. Využití moderní technologie prefabrikace koupelen byl využit také na dvou objektech L a M, což přispělo rovněž ke zkrácení doby výstavby projektu Timber Praha a dosažení ještě vyšší kvality. Prefabrikované koupelny pocházejí ze specializované firmy SANIKA z Itálie. Díky montáži předvyrobených panelů trvala výstavba jednoho patra cca jeden týden. Unikátem projektu jsou také výtahové šachty z CLT panelů, které jsou na třech ze čtyř objektů a představují první tohoto druhu v České republice.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: 03/2023
Ukončení stavby: 09/2024
Kolaudace: 09/2024
Zastavěna plocha: 3 711 
Celková prodejní plocha nemovitosti: 6 657 m²
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 3 312,6 
Parkovací stání v objektu: 63
Parkovací stání mimo objekt: 10
Garážové stání: 0
Třída PENB: A

Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): BREEAM Excellent

Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: Využití obnovitelných zdrojů v projektu: geotermální vrty, tepelná čerpadla země-voda sloužící pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody, fotovoltaické panely pro využití elektrické energie ve společných prostorách, provoz tepelných čerpadel, osvětlení a provozu výtahu. Na dvou budovách jsou extenzivní zelené střechy.

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 71 % (v průměru)

Popis technických systémů z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Ve svém vybavení mají budovy řadu ekologických prvků. Zdrojem tepla/chladu pro vytápění v zimních měsících a chlazení v letních měsících a přípravu teplé vody jsou reverzibilní tepelná čerpadla systému země-voda s geotermálními hloubkovými vrty. Každá budova je samostatná. Ohřev teplé vody je centrální. Osvětlení ve společných prostorách je provedeno úspornými LED a zářivkovými svítidly. Systém větrání bytů je realizován jako podtlakový. Ve všech bytech je instalován monitoring vlhkosti Sihga. V projektu jsou osazena velkoformátová dřevěná okna s izolačními trojskly. Pro ovládání jednotlivých technologií je ve všech bytech instalován systém Smart Home, který ovládá regulaci vytápění a chlazení včetně měření spotřeby energií, venkovní žaluzie, videotelefon. Na střechách všech domů jsou instalovány fotovoltaické panely (celkem 81 kWp).

Jaké obnovitelné zdroje se využívají?: Projekt Timber Praha představuje první vícepodlažní bytové domy ze dřeva v historii Prahy. Dřevo je obnovitelný a plně recyklovatelný materiál, který navíc vyniká dlouhou životností. Z hlediska ekologie jsou obecně dřevostavby oproti budovám z betonu nebo oceli mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. UBM dbá i na certifikaci dřeva (PEFC, FSC), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření. Pro výstavbu se využívají pouze přírůstky a namísto jednoho pokáceného stromu zasadí správce lesa dva až tři nové stromy. Projekt se vyznačuje maximálním ohledem na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Podzemní stavba je ze železobetonu. Betonová konstrukce spodní stavby přechází v podezdívky v přízemí z důvodu vyvýšeného založení dřevostavby 25 cm nad terén. Spodní stavba včetně základů a některé prvky schodiště a jednoho výtahu z celkem čtyř jsou z betonu, jinak se jedná o čistou dřevostavbu. Největším přínosem dřevostaveb je snižování emisí oxidu uhličitého. Stromy zachycují oxid uhličitý z atmosféry již během svého růstu a dřevo použité jako stavební materiál pak uhlík v sobě dlouhodobě uchovává. V jednom metru krychlovém se ho ukládá až jedna tuna. Timber Praha je postaven z 1 800 m3 dřeva, což znamená redukci 1 800 tun CO2. Pokud by byl tento objem stavěn ze železobetonu, naopak by bylo vyprodukováno 1 000 tun CO2. Minimální uhlíková stopa vzniká také při zpracování dřeva. U projektu Timber Praha dochází ve srovnání s tradiční stavbou ke snížení až o 60 %. Projekt se vyznačuje vysokým podílem zeleně. Na předzahrádkách jsou vysazeny živé ploty a položeny travní koberce, fasády s trelážemi budou pokryty popínavými rostlinami, na všech balkonech jsou umístěny květníky pro zeleň, na střechách objektů L a M je osázena extenzivní zeleň.

Uveďte počet plánovaných nájemců, zasmluvněné nájemce, velikost pronajaté plochy a dominantní odvětví/segment nájemců: Neuvedeno

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): Neuvedeno

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Projekt Timber Praha – Arcus City je postaven z CLT panelů (tzv. Cross Laminated Timber – křížem vrstvené dřevo), mezi jejichž hlavní výhody patří kratší doba realizace, a to o zhruba třetinu. Masivní prefabrikované panely dále vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby. Dodavatelem dřevěné nosné konstrukce včetně opláštění budovy byla renomovaná společnost ELK s dlouholetými zkušenostmi a know-how. Společnost ELK roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně přivezla hotové na stavbu a smontovala. CLT panely jsou použity pro veškeré nosné vnitřní stěny, stropy a balkony. Využití moderní technologie prefabrikace koupelen byl využit také na dvou objektech L a M, což přispělo rovněž ke zkrácení doby výstavby projektu Timber Praha a dosažení ještě vyšší kvality. Prefabrikované koupelny pocházejí ze specializované firmy SANIKA z Itálie. Díky montáži předvyrobených panelů trvala výstavba jednoho patra cca jeden týden. Unikátem projektu jsou také výtahové šachty z CLT panelů, které jsou na třech ze čtyř objektů a představují první tohoto druhu v České republice. Subdodavatelem pro CLT panely byla firma Pfeifer Group.

Financování

Název financující banky: Raiffeisenbank a.s.
Financováno pomocí Green bonds: Ne
Cena za m²: Neuvedeno
Celková investice do projektu (není povinné): Neuvedeno

Doplňující informace

Projekt postaven na brownfieldu:  Ne
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):
143 000 Kč