Estate Awards

Nominace projekt: Multimodální průmyslová zóna Brno Airport Park

Kategorie

Industriální/logistický projekt roku

Základní informace

Název projektu: Multimodální průmyslová zóna Brno Airport Park
Adresa projektu: Brno, Evropská
Web projektu: accolade.eu/cs/park/4/brno-airport-park 
Developer / InvestorPanattoni (Panattoni Czech Republic Development s.r.o.)/Accolade (Accolade Holding, a.s.)
Architekt: Rota Group a.s.
Architekt interiérů: Rota Group a.s.
Projektant: Rota Group a.s., hlavní projektanti: Ing. Josef Brejcha, Ing. Jiří Jirků, PhD.
Generální dodavatel: Hala A, B, D, Manipulační hala – IMOS Brno, a.s., hala C – PS Brno, s.r.o.
Realitní kancelář (není povinné):

Popis projektu

Investiční společnost Accolade je poskytovatelem prvotřídní infrastruktury pro podnikání v Evropě. V jejím portfoliu lze nalézt projekty pro nájemce světových značek, kterým nabízí moderní a udržitelná zázemí šetrná k životnímu prostředí. Jedním z takových projektů je i Brno Airport Park, který se pyšní významnými značkami z celé řady oborů a s příchodem posledních třech v letošním roce je nyní plně pronajat. 

Unikátní víceúčelová zóna o celkové ploše přesahující 110.000 m2 je strategická svou polohou u letiště Brno-Tuřany, druhého nejfrekventovanějšího letiště v ČR, a dálnice D1. Svým nájemcům také nabízí i špičkové technologické vybavení pro udržitelné podnikání. V souladu se šetrností k životnímu prostředí probíhala i samotná výstavba komplexu, jeho část byla vybudována na brownfieldu a až 90 % materiálu použitého při výstavbě bylo získáno z demolice původních objektů. Multimodální zóna disponuje řadou nejnovějších ekologických řešení, parkovou úpravou a plochami se zelení s více než 100 vysazenými stromy a doplňujícími keři. I díky tomu nese společný projekt investora Accolade a developera Panattoni prestižní certifikaci BREEAM New Construction na úrovni „Excellent“, čímž se řadí mezi nejzelenější parky v České republice.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: 03/2018-08/2019 dle jednotlivých hal
Ukončení stavby:
hala 1 – 04/2019,
hala 2 – 01/2022,
hala 3 – 05/2020,
hala 4 – 06/2020,
Manipulační hala – 07/2020
Kolaudace:
hala 1 – 03/2020,
hala 3 – 08/2020,
hala 4 – 06/2021,
Manipulační hala – 07/2021
Celková plocha nemovitosti:
užitná 111.805 m2:
Celková pronajímatelná plocha 111.805 m2
Sklad: 103.087 m2 
Kanceláře: 8.719 m2
Zastavěná plocha:
hala 1 – 25.752 m²,
hala 2 – 38.562 m²,
hala 3 – 32.124 m²,
hala 4 – 9.289 m²,
Manipulační hala – 3.730 m²
Parkovací stání v nemovitosti: Ne
Parkovací stání mimo objekt: Ano
Garážové stání: Ne
Třída PENB: B/C

Uveďte získané enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL):
Hala 1 – BREEAM Very Good
Hala 2, 3, 4, Manipulační hala – BREEAM Excellent

Manipulační hala je postavena na brownfieldu.

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 50 % (zelená elektřina) z celkového dodaného množství energie je z prokazatelně obnovitelných zdrojů.

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Osvětlení celého areálu i uvnitř staveb je kompletně řešeno vysoce účinným LED osvětlením. Umělé osvětlení v kancelářských prostorách je instalováno s minimálním řídicím modulem pro 4 pracovní prostory. To má pozitivní vliv na snížení nákladů na světelný výkon, protože svítí pouze aktuálně obsazené pracovní prostory. Vytápění v halách je zajištěno plynovými zářiči a plynovými teplovzdušnými jednotkami a vestavky mají v technických místnostech umístěny plynové kondenzační kotle. Kromě přirozeného větrání vzduchotechnické jednotky zajišťuji požadovanou teplotu a výměnu vzduchu. Venkovní žaluzie zajišťují velmi dobrý tepelný komfort a současně výrazně šetří energii chlazení.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Elektřina se zárukou původu se bude využívat od 12/2021 na cca 50% spotřeby areálu.

Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou: Veškeré dešťové vody z areálu jsou svedeny přes odlučovače ropných látek do retenčních nádrží, odkud jsou regulovaným odtokem odváděny do vodoteče. Dešťová voda je vyžívaná v areálu pro zalévání zeleně.

Popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody; zónování prostorů budovy atd.): Kromě prosvětlovacích světlíků umístěných ve střešních pláštích objektů, je ve stavbách instalováno LED osvětlení. V kancelářích a u trvalých pracovních pozic LED osvětlení doplňuje přirozené denní osvětlení.  Systém měření a regulace (MaR) zajišťuje řízení vzduchotechniky, topení a chlazení. 

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné): Haly jsou využívány převážně pro skladování a logistiku. Doba uzavřených nájemních smluv je minimálně na 5 let.

Mezi nájemce patří třeba Coca Cola, Zásilkovna, DHL nebo Dermacol.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch):

Financování

Název financující banky: RaiffeisenBank
Ostatní (vlastní) zdroje: CZK 557.635.000 / EUR 21.829.519 
Celková investice do projektu (není povinné): CZK 1777.840.000 / EUR 69.569.403 

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):