Estate Awards

Nominace projekt: Parkview

Kategorie

Komerční projekt roku: Office

Základní informace

Název projektu: Parkview
Adresa projektu: Pujmanové 1753/10a, 140 00 Praha 4-Nusle
Web projektu: www.skanska.cz/parkview
Developer / Investor:
Skanska Property Czech Republic, s.r.o.
Architekt: MeierPartners
Architekt interiérů
Projektant: Cuboid Architekti
Generální dodavatel: Skanska a.s.
Realitní kancelář (není povinné):

Popis projektu

Kancelářskou budovu Parkview dokončila Skanska dle návrhu prestižního newyorského architektonického studia MeierPartners 2020. Projekt od počátku zosobňoval důraz na udržitelnost, což se odrazilo v získání environmentální certifikace LEED Platinum, WELL Gold a nově vzniklé WELL Health-Safety rating, dbající na bezpečnost zaměstnanců.
Devítipodlažní budova se vyznačuje elegantní skleněnou fasádou s okny od podlahy ke stropu a dechberoucí střešní terasou, která je přístupná všem nájemcům. Při večerních západech slunce poskytuje prostor pro odpočinek, práci a setkávání s přáteli u veřejného baru. Pro budovu typický půdorys písmene U zajišťuje denní světlo na více jak 90 % pracovních míst vzdálených do 7 m od oken.
Velkorysé vstupní atrium zdobí přírodní prvky a akcenty z masivního dřeva. V jeho středu se nachází ostrůvek plný zeleně a pně vzrostlými stromy, který slouží k relaxaci a posezení s kávou, k rychlým setkáním s hosty a k firemním prezentacím. Atmosféru atria doplňuje dřevěné schodiště a umělecká světelná instalace od vizionářského umělce Marka Číhala, znázorňující mraky a déšť, která v noci rozzáří celou budovu.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: 09/2018
Ukončení stavby: 05/2020
Kolaudace: 05/2020
Celková plocha nemovitosti: 15877
Zastavěná plocha: 3328
Parkovací stání v nemovitosti: Ano
Parkovací stání mimo objekt: Ne
Garážové stání: Ano
Třída PENB: B

Uveďte získané enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): LEED Platinum, WELL Gold, WELL Health-Safety rating

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 100%

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení):

1) Osvětlení: v celé budově jsou použita LED svítidla, centrální systém osvětlení je řízený MaR (měřící a řídící technika), svítidla jsou automaticky ovládána pomocí čidel přítomnosti a intenzity denního osvětlení. Tím se dosahuje úspory na LED osvětlení až 50 %. K dispozici jsou také bezdrátové vypínače.
2) Chlazení: místo standardních fan coilů jsou použity chladící trámy, které pracují na teplotním spadu 18 – 22 °C a jsou méně energeticky náročné.
3) Rekuperace energie z brždění výtahů, což opět šetří spotřebu el. energie. V budově jsou instalovány podružné měřiče, které sledují, jak efektivně budova hospodaří s energií. Spotřeba energie je monitorována a kontrolována prostřednictvím LEED Commissioningu (prevence nechtěných energetických ztrát).
4) Voda: Zachytávání dešťové vody pro zavlažování.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody; zónování prostorů budovy atd.): 
1) Dešťová voda na střeše se zachytává a využívá pro závlahu venkovní zeleně
2) Spotřebu pitné vody snižujeme podle LEED standardů o více než 40 % díky instalaci úsporných zařizovacích předmětů
3) Instalovali jsme vysoce účinný systém vytápění, chlazení a ventilace (HVAC), který je automaticky ovládaný MaR. V interiéru je optimálně nastavena teplota a vlhkost vzduchu a je neustále monitorována přípustná hladina CO2.
4) LED osvětlení je řízeno samostatným systémem v rámci tzv. daylight managementu a pomocí senzorů pohybu v prostoru. Úspory spotřeby el. energie dosahují téměř 50 %. Dle LEED kalkulace
5) Všechna parkovací místa se nachází v podzemních podlaží budovy. Výhodou je, že nezabírají plochu na pozemku a přispívají ke snížení tepelného ostrova ve městě.
6) Vyčištění pozemku od stávající environmentální zátěže.
7) Podpora elektromobility – instalace dvou veřejných nabíjecích stanic na elektromobily, vytvoření zázemí pro cyklisty (dostatek stojanů na kola, ukládacích skříněk, moderní převlékárny, sprchy, WC, ručníkový servis a základní nástroje na drobné opravy kol. „

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy), není povinné: Budova obsahuje retailové prostory nabízené sdíleným kancelářským prostorám a Fitness centru. 7% zabírají veřejné plochy s posezením.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): V Parkview jsme zavedli vlastní integrovaný operační systém Connected by Skanska, který propojuje uživatele budovy s jejími službami a technologiemi.

1) Vstup do budovy s mobilním telefonem. Plastové karty pro vstup do budovy a do kanceláří jsme nahradili virtuální kartičkou v chytrém telefonu.
2) Vstupní QR kód také pro návštěvy. Součástí klasických pozvánek v kalendáři je unikátně vygenerovaný QR kód, který hostům otevře turnikety v lobby budovy. Aplikace zároveň zaznamená jejich vstup do budovy a upozorní nájemce, že host dorazil.
3) Vjezd do parkingu pomocí SPZ v systému a to jak pro zaměstnance v budově, tak pro návštěvy, které svojí SPZ zadají v rámci zaslané pozvánky
4) Komunikace se správou budovy. Nájemci mohou real-time nahlásit potřebu technických úprav nebo oprav ve svém prostoru.
5) Komunikace mezi nájemci, objednávky služeb v budově a v jejím okolí, oznámení o akcích přímo v budově. 6) Inovativní „mood“ výtahy s LED stěnou promítající náladové projekce a výjevy z přírody.

Financování

Název financující banky: Internal financing
Ostatní (vlastní) zdroje: Internal financing
Celková investice do projektu (není povinné): 44 mil. EUR

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):