Estate Awards

Nominace projekt: The Flow Building

Kategorie

Rezidenční projekt roku: Nad 30 jednotek

Základní informace

Název projektu: The Flow Building
Adresa projektu: Václavské náměstí 47, Praha 1
Web projektu: www.theflowbuilding.cz
Developer / InvestorFlow East a.s.
Architekt: Chapman Taylor, Jan Pokorný
Architekt interiérů: Chapman Taylor
Projektant: DELTAPLAN, spol. s r.o
Generální dodavatel: Metrostav a.s., Divize 1 a 3
Realitní kancelář (není povinné):

Popis projektu

The Flow Building je jedinečný projekt situovaný na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice přímo v obchodním epicentru Prahy. Víceúčelový projekt poskytuje zhruba 15 000 m2 kancelářských prostor a 7 000 m2 pro maloobchodní účely.

The Flow Building je první budovou v České republice, která podle aktuálního certifikačního schématu BREEAM dosáhla nejvyššího možného hodnocení „Outstanding“.

Mezi klíčové prvky udržitelnosti The Flow Building patří vynikající dostupnost městské hromadné dopravy, inkluzivní a srozumitelný design, flexibilní podlahové plochy, 53 dobíjecích stanic pro elektrické automobily, místnost pro parkování kol včetně šaten, sprch a toalet, vysoký podíl přirozeného denního světla v kancelářských prostorách, automatické stínění vnější fasády a použití tepelných čerpadel jako zdroj topení a chlazení.. Řada inteligentních zelených technologií zajišťuje vysoký standard uživatelského pohodlí, zdravé pracovní prostředí, dlouhodobé úspory nákladů a snížené dopady na životní prostředí.

K celkovému pohodlí a komfortu nájemců budovy přispívá společný prostor The Flow Zone na střešní terase poskytující výjimečné prostory pro práci i odpočinek a úchvatný výhled na Prahu.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: 01/2018
Ukončení stavby: 06/2020
Kolaudace: 11/2020
Celková plocha nemovitosti: 31 000
Zastavěná plocha: 3000
Parkovací stání v nemovitosti: 129
Parkovací stání mimo objekt: 0
Garážové stání: 129
Třída PENB: B

Uveďte získané enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL):

The Flow Building je první budovou v České republice, která podle aktuálního certifikačního schématu BREEAM dosáhla nejvyššího možného hodnocení „Outstanding“.

Prestižní akreditace svědčí o závazku projektového týmu postavit udržitelnou budovu, snížit uhlíkovou stopu a vytvořit zdravé pracovní prostředí.

BREEAM je přední mezinárodní metoda hodnocení udržitelnosti budov využívající auditu a certifikace třetí stranou, což zaručuje, že certifikované budovy jsou v globálním kontextu nejlepšími příklady environmentálně ohleduplné výstavby.

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 13,16 %

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení):

Budova využívá pasivní metody ke snížení celkové energetické náročnosti budovy a emisí CO2 . Technologii tepelných čerpadel pro vytápění a chlazení. Vzduchotechnické jednotky s rekuperací
a zvlčovači. Kvalitní trojité zasklení snižující vnitřní tepelné zisky v létě a tepelné ztráty v zimě. Inteligentní venkovní žaluzie. Energeticky úsporné výtahy s rekuperací a systémem DSC (Destination Control Systém). Inteligentní energeticky úsporné LED osvětlení. Zónové řízení teploty. Komplexní systém měření a regulace.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody; zónování prostorů budovy atd.):

Vzduchotechnické jednotky s rekuperací, pro vytápění a chlazení jsou využívána tepelná čerpadla VRV. Systém topení a chlazení umí teplo a chlad přesouvat v jednotlivých patrech bez vnějšího zdroje. Teplo z přehřívaných jižních částí objektu se přesouvá do severních částí objektu a naopak. Toto řešení se využívá především v přechodném období, kdy část domu chladí a část topí. Osvětlení, topení, chlazení a vzduchotechnika je napojena na přítomnostní čidla, tak aby nevyužívané místnosti byly

v útlumovém, modu a šetřila se energie. Samozřejmostí jsou okenní čidla, která při otevření okna vypínají topení a chlazení.

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy), (není povinné): 

Kanceláře: 65%
Maloobchod: 30%
Volný čas:5%
Veřejné plochy: 0

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné):
Primark, Scott.Weber, Graebel, Wilsons, Weber Stephen BSTC, Urban Survival, RLC, Arthur D Little

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): 

Inteligentně řízené venkovní žaluzie řízené matematickým modelem včetně nakláněných lamel, vysokotlaké mlhové hasicí zařízení, inteligentně řízené osvětlení.

Financování

Název financující banky: Česká spořitelna a.s. & Heleba
Ostatní (vlastní) zdroje
Cena za m²: 
Celková investice do projektu (není povinné): 

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):