Estate Awards

Nominace projekt: Cihlovka 2

Kategorie

Rezidenční projekt roku (nad 30 jednotek)

Základní informace

Název projektu: Cihlovka 2
Adresa projektu: Pražská třída 916/65, Hradec Králové – Kukleny
Web projektu: cihlovka.cz
Developer / Investor: NOHO a.s.
Architekt: www.mparchitekti.cz // Tomáš Med, Lukáš Pavlík
Architekt interiérů: 
Projektant: www.projekcevrbicky.cz // Projekce Vrbický s.r.o.
Generální dodavatel: www.stakohk.cz // S T A K O společnost s ručením omezeným
Realitní kancelář (není povinné): 

Popis projektu

Projekt Cihlovka 2 je ukázkou citlivé přestavby starého výrobního areálu. První etapa Cihlovky byla navržena jako energeticky úsporná stavba, tato druhá etapa mířila ještě výše a stala se prvním pasivním bytovým domem v Hradci Králové. Cílem autorů bylo vytvořit koncept bydlení odpovídající 21. století i životnímu stylu nově oživené části města. Důležitým motivem bylo zachování charakteru místa s industriální tradicí na území, kde se dříve nacházela koželužna.

Technické informace

Druh stavby: novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: 11/2021
Ukončení stavby: 10/2023
Kolaudace: 06/2023
Prodejní plocha nemovitosti:  2 566,94 
Zastavěná plocha: 1 370 
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 466 
Parkovací stání v nemovitosti
: 27
Parkovací stání mimo objekt: 4
Garážové stání: 0
Třída PENB: B

Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Žádné 

Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: 

TČ země voda s geotermálními vrty, vč. reverzního chodu, rekuperační jednotka, FVE, chytrá domácnost

Využití obnovitelných zdrojů v projektu (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 37,30%

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): 

Pro vytápění je použito TČ země voda. Díky reverznímu chodu v kombinaci se skvělým zateplením není třeba osazovat klimatizace, jelikož se v létě dochlazuje podlahou. Energie z FVE jde primárně do spotřeby bytů, sekundárně do společné spotřeby. Dále se pak akumuluje do nádrží na TUV. Výpočtově by nikdy nemělo dojít k přebytkům posílaným zpět do sítě. Co se týká cirkulace, která z celkové spotřeby energie zastává 60 %, ta byla osazena chytrými prvky. Bude se spouštět pouze ve špičkách, a tedy snižuje celkové náklady na chod domácnosti. Chytrá domácnost hlídá klima v jednotkách. Ve vazbě na meteostanice hýbe se žaluziemi, a tím zabraňuje nadměrnému přehřívání. 

Rekuperační jednotka s účinností 85 % zajišťuje stálou obměnu vzduchu. Obyvatelé by neměly potřebovat otevírat okna a tedy by mělo být podpořeno uchování energie.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? 

Obnovitelným zdrojem je aktuálně solární energie. FVE má výkon 49 kWp. Dešťová voda je sbírána do více akumulačních nádrží. V případě, že se nevyužije, je přes spojité nádoby posílána do další lokality, kde bude možná její další spotřeba. Do pasivního standardu jsme se dostali mimo samotnou kombinaci všech prvků, díky vápenopískovému zdivu. Vápenopísek poskytuje mimo vzduchotěsnosti i skvělé akustické vlastnosti. Samozřejmostí bylo nevedení rozvodů ZTI v mezibytových stěnách. Při měření jsme se dostali většinově přes 60 dB. Prováděli jsme k 20 měření a hodnoty byly úctyhodné. Mimo samotné vzduchové a kročejové neprůzvučnosti jsme také řešili hluk z vibrací rozvodů ZTI. Přizdívky jsou ze sádrokartonů, rozvody z akustického víceplášťového potrubí se speciálními objímkami, vše je navíc obaleno v izolantu.Díky systému chytré domácnosti Loxone hlídáme i rosný bod. V chytré domácnosti máme n/a spotřebu energií, ovládání rekuperace, ovládání topení, přístupy do objektu včetně možnosti otevírání přes faceID, ovládání žaluzií. Máme připraveno osazení elektronabíječek všech vnitřních parkovacích stání. Na osvětlení jsme spolupracovali se společností Artemide, tedy s kapacitou v oblasti osvětlení panem Hynkem Medřickým. Klienti si mohli vybrat, zda chtějí instalace vést tak, aby bylo možné vývody osadit světly v souladu s myšlenkou Artemide. Standard je pro všechny jednotky stejný. Stejně jako terasový byt v nejvyšším podlaží, tak i 1kk atelier má v jednotce stejné technologie.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): 

viz předchozí bod

Financování

Název financující banky: Česká spořitelna
Financování pomocí Green Bonds: Ne
Cena za m²:
Celková investice do projektu (není povinné):
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): 95 000 Kč