Estate Awards

Nominace projekt: Ctěnický háj

Kategorie

Rezidenční projekt do 30 jednotek (včetně)

Základní informace

Název projektu: Ctěnický háj
Adresa projektu: Mezi ulicemi Hrušková a Pod Vinoří
Web projektu: www.ctenickyhaj.cz
Developer / Investor: Atlantis Development
Architekt: Břetislav Lukeš
Architekt interiérů: DIMENZE 11, s.r.o, Vinořská 348, 250 73 Přezletice
Projektant: Archdynamic
Generální dodavatel: Arch Construct s.r.o., Na Valentince 494/6, 150 00 Praha 5, Smíchov, www.archconstruct.cz
Realitní kancelář (není povinné): 
Financující banka: Raiffeisenbank

Popis projektu

Moderní, zdravé bydlení u lesa, tak by se dal velmi stručně popsat projekt Ctěnického háje společnosti Atlantis Development, který vyrůstá na kraji Prahy, na samém rozhraní hlavního města a Středočeského kraje. Kromě již dokončeného bytového domu TETRIS ALLEY s 16 bytovými jednotkami nabízí 35 rodinných domů s dispozicemi 4+kk (TETRIS S), 5+1 (TETRIS L) a 6+1 (TETRIS XXL). Velký důraz byl v rámci návrhů a samotné realizace projektu kladen zejména na energetickou infrastrukturu, která bere v potaz nejen hospodaření s energiemi během výstavby, ale také úspory při samotném provozu, a to vše při zachování maximálního uživatelského komfortu.

Efektivní a úsporné
Pro společnost Atlantis Development nejsou slova ekologie a udržitelnost jen líbivé fráze, ale základní myšlenka a princip, které stojí za projektem Ctěnický háj. Že jde o myšlenku, která ve společnosti silně rezonuje, dokládá i fakt, že projekt získal v soutěži Realitní projekt roku 2022 Cenu veřejnosti. Mezi klíčové úsporné technologie projektu patří tepelné čerpadlo vzduch-voda a rekuperační jednotka, stavební připravenost pro instalaci fotovoltaiky, podlahové vytápění, ale také prvotřídní materiály a izolace, které snižují energetické ztráty, venkovní žaluzie nebo systém pro zahradní využití dešťové vody.

Nejlepší pro zdraví, nejlepší pro rodinu
Už sama lokalita, ve které se Ctěnický háj nachází, slibuje pozitivní vliv na lidské zdraví a psychiku. Projekt je z jedné strany obklopen lesem, který mu dal své jméno, z druhé pak Ctěnickým potokem. Ačkoliv okolí přímo vybízí k pobytu venku a celé řadě sportovních aktivit, na zdraví všech členů rodiny je myšleno ještě mnohem víc. Kvalitní tepelná izolace domu, společně se systémem vytápění a větrání za použití technologie rekuperace tepla, zajišťují příjemné a zároveň stálé teploty v interiéru domů bez ohledu na počasí venku. Rekuperace rovněž udržuje optimální vlhkost vzduchu, odfiltrovává částečky prachu a pylu a zabraňuje množení plísní a mikrobů, což oceňují nejen alergici.

Vše na dosah
Díky své ideální poloze na kraji Prahy, přesto uprostřed přírody, představuje Ctěnický háj ideální kombinaci života ve městě a mimo něj. Kromě výborné dopravní dostupnosti hlavního města se jeho lokalita může pochlubit také kompletní občanskou vybaveností, včetně lékařské péče, škol a školek, pestrou škálou sportovních aktivit pro celou rodinu, nebo možnostmi kulturního vyžití a vzdělávacích aktivit.

Technické informace

Druh stavby: celková rekonstrukce
Zahájení stavby: 09/2021
Ukončení stavby: RD průběžně (od 06/2023)
Kolaudace: 08/2023
Prodejní plocha nemovitosti: 121 – 200 m² (dle typu domu) 
Zastavěná plocha: 123-204 m² (dle typu domu)
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek:
Parkovací stání v nemovitosti: 1
Parkovací stání mimo objekt: 0
Garážové stání: 1-2
Třída PENB: A

Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Neuvedeno 

Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí:

Tepelné čerpadlo je kompaktní jednotkou nejen pro vytápění, ale i chlazení a přípravu teplé vody v domácnosti. Součástí čerpadla je ventilační jednotka s dvoustupňovou rekuperací tepla, díky které je při větrání dosahováno až 90% úspory tepla.

Rekuperační jednotka pracuje na jednoduchém principu, zajišťuje stabilní tepelné podmínky v domácnosti za neustálého přísunu čerstvého vzduchu, který je ohřátý na požadovanou teplotu. Díky tomu budete mít v domácnosti vždy čerstvý vzduch bez nutnosti větrání, což s sebou nese minimum tepelných ztrát a současně se významě snižuje možnost, že se do vaší domácnosti dostanou nežádoucí částice prachů a pylů. Rekuperace zajišťuje také stabilní vzdušnou vlhkost. To vše nezávisle na venkovních podmínkách, i těch nejextrémnějších, tedy i během mrazů nebo parných letních dní.

Konstrukční dispozice budov snižující energetické ztráty
Budovy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly tepelné ztráty. A to především díky konstrukcím obvodových stěn i podlah a použitým materiálům, konstrukci střechy, která obsahuje velmi účinnou tepelnou izolaci a parotěsnící vrstvu zabraňující šíření vlhkosti do skladby střešního pláště.

Některá okna jsou doplněna venkovními žaluziemi, které mají zároveň funkci tepelné ochrany domu. Stažením a naklopením žaluzií se snadno reguluje množství denního světla v místnostech, což ovlivňuje teplotu v interiéru.

Využití obnovitelných zdrojů v projektu (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 60%

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Tepelné čerpadlo vzduch–voda a rekuperační jednotka/ Prvotřídní materiály, účinné izolace a venkovní žaluzie / Podlahové vytápění/Stavební připravenost pro instalaci fotovoltaiky/Venkovní žaluzie

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Systém pro zahradní využití dešťové vody. Systém umožňuje zachytávání dešťové vody ze střech a její použití pro zalévání zahrad a zpětné využití pro úklid venkovních prostor.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Systém retenčních ploch na zadržování dešťové vody v krajině

Financování

Název financující banky
Financování pomocí Green Bonds:
Cena za m²
Celková investice do projektu (není povinné): 311 000 000 Kč
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m²: Cena domu dle typu, nyní volné pouze La XXL. Cena od 20 490 000 Kč