Estate Awards

Nominace projekt: Panattoni Park Stříbro

Kategorie

Industriální / logistický projekt roku

Základní informace

Název projektu: Panattoni Park Stříbro – budova LEAR
Adresa projektu: Ostrov u Stříbra 68, 349 01 Kostelec
Web projektu: panattonieurope.com
Developer / InvestorPanattoni (Panattoni Czech Republic Development s.r.o.) / Accolade
Architekt: Rota Group a.s.
Architekt interiérů: Rota Group a.s.
Projektant: Kajima Czech Design and Construction s.r.o.
Generální dodavatel: Kajima Czech Design and Construction s.r.o.
Realitní kancelář (není povinné): CBRE

Popis projektu

V průběhu koronavirové pandemie vybudovala společnost Panattoni za necelé čtyři měsíce novou unikátní a moderní výrobní halu v Panattoni Parku Stříbro pro společnost Lear, jenž je předním světovým výrobce sedaček a elektronických systémů do automobilů. Stavební práce byly zahájeny v nejobtížnější době, kdy Česko svírala nejrozsáhlejší sada karanténních opatření, a k tomu byl projekt opožděn kvůli archeologickému průzkumu. Díky dobré koordinaci stavby a extrémnímu nasazení dodavatele se však nakonec podařilo budovu o velikosti 27 965 m2 předat do užívání dle původního plánu.

Panattoni nominuje do soutěže tento unikátní a moderní projekt, jelikož je v souladu s dlouhodobou strategií Panattoni Go Earthwise. Budova cílí na vysoké hodnocení „Oustanding“ v rámci prestižní ekologické certifikace BREEAM New Construction podle nejnovějších standardů. V areálu se nacházejí velkoobjemové retenční nádrže, zachycující dešťovou vodu, která se následně používá k údržbě celého areálu. V okolí budov narazíte skoro na každém kroku na prvky udržitelného rozvoje, jako je hmyzí hotel, broukoviště či ještěrkárium. Nová hala ve Stříbře je na trhu výjimečná i technickým řešením, které v současnosti na trhu nedokáže splnit žádný jiný projekt. Hala se může pyšnit jedinečnou technologií vzduchotechniky, která využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Na celé budově jsou instalovány venkovní žaluzie s propustností viditelné složky slunečního záření VLT<10%. Budova má instalovány příčky s neprůzvučností a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Dále Jsou v budově použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva. Pro objekt se připravuje střešní instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu. Instalace FVE proběhne v roce 2023.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: Q4/2020
Ukončení stavby: Q4/2021
Kolaudace: Q4/2021
Celková plocha nemovitosti: 27965 m²
Zastavěná plocha: 27965 m²
Parkovací stání v nemovitosti: Ne
Parkovací stání mimo objekt: Ano
Garážové stání: Ne
Třída PENB: C

Uveďte získané environmentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Projekt cílí na certifikaci BREEAM New Construction na úrovni Outstanding.

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): Pro objekt se připravuje střešní instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu. Instalace FVE proběhne v roce 2023.

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): V budově je zavedeno zónování osvětlení v kancelářích (max. 4 pracovní místa na jeden vypínač). Všechny navržené výrobky a stavební materiály splňují požadavky na nízkou hladinu koncentrace těkavých organických látek (VOC) a hlavní použité materiály mají prohlášení o ochraně životního prostředí. Energie využívá inteligentní systém vnitřního i venkovního LED osvětlení – Podrobné podružné měření spotřeb energií. Vybrané stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě. Řada materiálů má některý z certifikátů ISO 14001, BES či FSC i environmentální prohlášení o produktu EPD (Environmental Product Declaration). Technologie vzduchotechniky využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Budova má instalovány příčky s neprůzvučnosti a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Jsou použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva. Všechna vnější i vnitřní světla v hale a administrativní části jsou vysoce účinná LED. Umělé osvětlení v kancelářských prostorách je instalováno s minimálním řídicím modulem pro 4 pracovní prostory. To má pozitivní vliv na snížení nákladů na světelný výkon, protože svítí pouze aktuálně obsazené pracovní prostory. Přiměřeně velká a otevíratelná okna zajišťují optimální přístup čerstvého vzduchu a denního světla. Studie tepelného komfortu pomohla optimalizovat pohodu nájemníků. Venkovní žaluzie zajišťují velmi dobrý tepelný komfort a současně výrazně šetří energii chlazení.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody, zónování prostorů budovy atd.): Pro objekt se připravuje střešní instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu. Instalace FVE proběhne v roce 2023. 90% spotřeby energie je podružně měřeno pro každý energetický zdroj a funkční celek samostatně – chlazení, vytápění, VZT, osvětlení, zásuvky, venkovní osvětlení, technologie nájemce s funkčním dálkovým odečtem a vyhodnocováním.

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné): LEAR – světovým výrobce sedaček a elektronických systémů do automobilů.

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy):  

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Technologie vzduchotechniky využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Na budově jsou instalovány venkovní žaluzie s propustností viditelné složky slunečního záření VLT<10%. Budova má instalovány příčky s neprůzvučnosti a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Jsou použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva.

Financování

Název financující banky: Česká spořitelna
Ostatní (vlastní) zdroje: Accolade, investiční skupina
Cena za m²: Neuvedeno
Celková investice do projektu (není povinné): Neuvedeno

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): Neuvedeno