Estate Awards

Nominace projekt: SmartZone D1

Kategorie

Industriální / logistický projekt roku

Základní informace

Název projektu: SmartZone D1
Adresa projektu: Za Farou 51, 664 41 Troubsko
Web projektu: smartzoned1.cz 
Developer / InvestorRENFIELD s.r.o. / PFM Group a.s.
Architekt: Ing. arch. Jaromír Stříbrný
Architekt interiérůNeuvedeno
Projektant: Ateliér 99 s.r.o., TIPRO projekt s.r.o. 
Generální dodavatel: IMOS Brno, a.s.
Realitní kancelář (není povinné): Neuvedeno

Popis projektu

Developerská společnost Renfield, která je členem investiční skupiny PFM Group, zajišťuje synergii komplexních služeb v oboru nemovitostí (od vyhledání pozemku, realizace stavby včetně zeleně a správy celého objektu) v souladu s dlouhodobou udržitelností staveb.

Podnikatelský park SmartZone D1 vyrostl na zanedbaném pozemku, kde bylo několik chátrajících budov, které neměly žádné využití. Nový podnikatelský areál poskytuje moderní administrativní, prodejní a skladové plochy na hranici Brna v místě bývalého brownfieldu. Bedlivě dbá na dostatečnou kapacitu parkovacích stání, vyváženou i množstvím zeleně a relaxačních zón. Všechny použité materiály, výrobky i technologie kladou důraz na kvalitu a nízkou provozní náročnost (PENB „B/C“). Stejně jako investorovi záleží na nezastavování zelených ploch kolem měst, dbá areál na revitalizaci již zastavěných území. Součástí enviromentální politiky areálu je využívání tepelných čerpadel, retenční nádrže, vsakovací dlažby, příprava pro umístění fotovoltaiky na střeše jednotlivých hal a také příprava pro autonabíječky u jednotlivých boxů.

Vybudovaná trafostanice pomáhá snížit náklady na provoz. Pro úsporu vody je v objektu využívána studna. SmartZone D1 se tímto připojuje do skupiny parků, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Celý park je unikátní strategickou polohou dálnice D1 a netradičně je rozložen na třech hladinových úrovních což není typické pro skladové a výrobní areály. Celý areál touto koncepcí velmi dobře zapadá do okolního rázu obce. V areálu jsou dvě samostatné haly, které se dají snadno dělit na jednotlivé boxy a tím vytváří dostatečnou flexibilitu a jsou optimálním řešením pro široké spektrum firem. To dokazuje i fakt, že již v době kolaudace areálu byla obsazenost 95%.

Technické informace

Druh stavby: Novostavba
Zahájení stavby: 05/2021
Ukončení stavby: 01/2022
Kolaudace: 01/2022
Celková plocha nemovitosti: 9752 m²
Zastavěná plocha: 8988 m²
Parkovací stání v nemovitosti: Ne
Parkovací stání mimo objekt: Ano
Garážové stání: Ne
Třída PENB: B

Uveďte získané environmentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): Podnikatelský Park vznikl na bývalém brownfieldu. Administrativní část objektu využívá přirozené osvětlení a tak je snížena spotřeba el. energie. V celém areálu je instalované úsporné LED osvětlení. Okolí celého parku je osázeno keři, travním porostem a květinami, čímž zaměstnancům poskytují osvěžující a produktivní pracovní prostředí.

Využití obnovitelných zdrojů v projektů (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané): 50 % z celkového dodaného množství energie pro vytápění administrativních celků je z prokazatelně obnovitelných zdrojů.

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): Administrativní prostory jsou vytápěny tepelnými čerpadly, skladové haly jsou vytápěné plynovými jednotkami. Chlazení je zajištěno tepelnými čerpadly, větrání odtahovými ventilátory a rekuperačními jednotkami. Osvětlení areálu a parkovišť je zajištěno úspornými atikovými svítidly, intenzita osvětlení je nastavena s ohledem na funkční využití prostoru a platné normy.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? Popis systému hospodaření s šedou a dešťovou vodou; popis prvků kvalitního vnitřního prostředí (způsob zajištění správného větrání, správných teplot v létě a v zimě, kvalitního osvětlení, akustické pohody, zónování prostorů budovy atd.): Kvalitní fasádní sendvičové panely a tepelná izolace střechy udržuje požadovanou teplotu jak v létě, tak v zimě. Dostatek střešních světlíků s polykarbonátovou výplní v jednotlivých halách přivádí dostatek přirozeného světla, snižuje tak požadavky na spotřebu el. energie během roku. Současně přispívají k úspoře také tepelná čerpadla pro vytápění a chlazení v administrativní části. Další úsporou je studna jako zdroj užitkové vody a příprava na fotovoltaiku.

Uveďte nájemce, velikost pronajaté plochy a oblast výroby (není povinné): V areálu jsou prostory převážně využívány pro skladování s dlouhodobým smluvním vztahem. Areál se pyšní 95% obsazeností již v době kolaudace.

Víceúčelový objekt (účel v % z celkové plochy: kanceláře / maloobchod / volný čas / veřejné plochy): 18% administrativa, 82% skladových/výrobních ploch.

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): Zeleň v celém areálu a povrch parkoviště umožňující vsakování dešťové vody. Celý park je navržený tak, aby měl minimální dopad na životní prostředí a efektivně využíval el. energii, vodu a další zdroje. Instalace a materiály jsou vybírány s cílem minimalizovat náklady na jejich údržbu. Standard pronajímaných ploch zahrnuje technologie EZS, EPS, CCTV a dále také vyšší standard jako příprava pro FVE, příprava pro autonabíječky, nadstandardní rozměr vrat 4x4m a možnosti umístění loga.

 

Financování

Název financující banky: MONETA Money Bank a.s.
Ostatní (vlastní) zdroje: Ano, část zdrojů vlastních
Cena za m²: 19.742 Kč
Celková investice do projektu (není povinné): Neuvedeno

Doplňující informace

Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem): 172,50 Kč/m2/měsíc pronájmu.