Victoria Palace se stal absolutním vítězem Estate Awards 2024
Čtvrtý ročník soutěže developerských projektů Estate Awards 2024 zná své vítěze. Absolutním vítězem se stal projekt Victoria Palace společností Penta Real Estate a Kaprain Real Estate. Prestižní ocenění pro nejlepší projekty v oblasti developmentu byla udělena na slavnostním galavečeru ve Velké Dvoraně Veletržního paláce v Praze.
Ve čtvrtém ročníku Estate Awards se o vítězství v šesti kategoriích a o další ceny utkalo přes sedmdesát projektů. Minimálně z pohledu na kategorie, které se věnují rezidenčnímu bydlení, bylo patrné, že krize na trhu s novými byty skončila.
Absolutním vítězem se stala budova Victoria Palace na pražském Vítězném náměstím, za níž stojí spolupráce Penta Real Estate a Kaprain Real Estate. Projekt s 93 luxusními byty rovněž zvítězil v kategorii Exkluzivní bydlení. „Victoria Palace nabízí novou úroveň luxusního bydlení v nejvyšším standardu provedení, s podzemním parkováním, vstupní lobby s recepcí a komerčními prostory se službami pro širokou veřejnost. Studiu Jakub Cigler Architekti se podařilo jedinečně navázat na architektonický plán Vítězného náměstí od prof. arch. Antonína Engela z 20. let minulého století,” zhodnotila stavbu a její kontext odborná porota.
Tři kategorie rezidenčních projektů
Rezidenční projekty letos nově soutěžily ve třech kategoriích, které zohledňují cílový segment trhu. Kromě kategorie Exkluzivní bydlení, které se honosí luxusním provedením a vysokým nadstandardem, developeři přihlašovali projekty také do kategorií Dostupné bydlení, které cílí na střední segment trhu, a Prémiové bydlení, které hledá kupce ve vyšším středním a vyšším segmentu.
Vítězem kategorie Dostupné bydlení se stal projekt Rezidence U Pergamenky od společnosti Finep. V šesti budovách vzniklo 420 nových bytů. „Svěží projekt transformoval část pražských Holešovic, ale udržel genia loci bývalého průmyslového areálu díky zachování jedné z výrobních hal a promítnutím industriálních prvků odkazujících na původní využití lokality ve veřejném prostoru,“ zdůraznila odborná porota. Rezidence U Pergamenky si odnesla také nové ocenění pro nejlepší brownfieldový projekt. Porota posuzovala, jak se developerovi podařilo oživit zanedbané území, a to z pohledu nových funkcí, které do místa přinesl, a dlouhodobé udržitelnosti.
Kategorii Prémiové bydlení ovládla top’rezidence Pomezí od KKCG Real Estate. Projekt, který propojuje přírodní parky Vidoule a Košíře-Motol, zahrnuje 60 bytů a 43 rodinných domů. „Jeho středem se organicky vlní uliční páteř, podél které jsou umístěny jednotlivé rodinné domy. Kombinace veřejných prostranství s liniemi zelených plotů a předzahrádek tvoří přirozenou strukturu bydlení, které zde bude příjemné a bezpečné,“ uvedli porotci.
Dva rezidenční projekty získaly dvě tematická ocenění. Modřanský cukrovar od Skanska Residential si za práci s šetrnými technologiemi a celkovým konceptem udržitelnosti vysloužil Cenu za udržitelnost a ekologii. Ostravský projekt Nové Lauby od Sdružení BBB Nové Lauby získal za komplexní přístup k oživení části centra města Cenu za urbanismus a veřejný prostor. Porota udělila také Čestné uznání za průkopnickou stavbu dřevěné budovy projektu Timber Praha od společnosti UBM Development Czechia.
Komerční nemovitosti a rekonstrukce
V oblasti komerčních nemovitostí soutěžili developeři stejně jako loni ve dvou kategoriích Komerční office a Industriální / logistický projekt roku. Mezi kancelářskými budovami se vítězem stala Roztyly Plaza, kterou postavila společnost Passerinvest. Unikátní budova má všechny moderní prvky udržitelnosti a pyšní se efektivním využíváním prostoru. Na její střeše se navíc nachází pobytová zelená terasa. „Roztyly Plaza s množstvím interiérové zeleně, uměleckými díly a vodními prvky v ústředním proskleném atriu nabízí kanceláře plné denního světla i relaxační zákoutí,” ocenili projekt porotci.
Logistickým a průmyslovým stavbám letos dominoval CTPark Ostrava Hrušov a jeho hala postavená pro inovativní high-tech provoz výrobní společnosti Vitesco Technologies. Projekt zahrnuje čisté prostory, automatizované sklady a využití moderních technologií, jako je robotizace a rekuperace tepla. „Projekt CTPark Hrušov vyrostl na území bývalé chemičky Hrušov. Jedná se o složité území, které bylo sanováno a následně zde byla vystavěna moderní hala se všemi aspekty odpovídajícími požadavkům ESG,“ uvedla odborná porota v hodnocení projektu.
V kategorii Rekonstrukce jednoznačně zvítězila obnova pražského paláce Savarin v ulici Na Příkopě. Jde o první etapu jednoho z nejambicióznějších developerských záměrů v oblasti mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Rozlehlý barokní komplex s dvory, zahradou a jízdárnou prošel pečlivou obnovou včetně restaurování exteriérů, interiérů a barokních prvků. „Projekt Savarin je jeden z největších a nejviditelnějších developerských projektů uvnitř historického jádra Prahy. Špičkově provedená rekonstrukce barokního paláce Savarin, zvaného také palác Sylva-Taroucca, je památkově nejcennější částí celého komplexního projektu,” shodla se odborná porota.
Ceny partnerů
Partneři Estate Awards, Asociace developerů a poradenská společnost Deloitte, vyhlásili dvě nové ceny. Asociace developerů ocenila za počin v podpoře rozvoje kojetínského starostu Leoše Ptáčka, který se zasadil za vznikl logistického parku, jemuž dominuje supermoderní sklad Amazonu. „Tento projekt ukázal, že lze rozvíjet území bez záboru orné půdy a zároveň vytvořit významný příjem do obecního rozpočtu z výnosu z daně z nemovitosti. Především ale, že lze usilovnou prací a autentickým přístupem zcela zvrátit nedůvěru a obavy místních,“ říká Tomáš Kadeřábek, výkonný ředitel Asociace developerů.
Společnost Deloitte se podívala na zajímavé technologické firmy, které přispívají k rozvoji realitního trhu, a letos ocenila český startup Mews, který díky digitalizaci mění svět hotelnictví. Mews vyvinula cloudovou platformu pro správu hotelových operací. Ta integruje rezervace, platby a služby pro hosty do jednoho uživatelsky přívětivého rozhraní. Tato inovace umožňuje hotelům zefektivnit provoz, snížit manuální úkony a zlepšit celkový zážitek hostů. Mews obsluhuje více než 5 500 ubytovacích zařízení ve více než 85 zemích po celém světě.
Soutěž Estate Awards, pořádaná vydavatelstvím Premium Media Group ve spolupráci s prémiovým magazínem ESTATE, se letos konala pod záštitou Asociace developerů, Hospodářské komory ČR a Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Soutěž oceňuje developerské a technologické projekty, které se nachází na území České republiky a jejich kolaudace či zásadní rekonstrukce proběhla od listopad 2022 do listopadu 2024.
Vítězové jednotlivých kategorií:
Rezidenční projekt – Dostupné bydlení
Rezidence U Pergamenky stojí v pražských Holešovicích na unikátní parcele, kde od roku 1929 stála hala a skladiště velkoobchodu firmy s hutním materiálem Ferona. Původní hala i přilehlá budova navržené architektem Josefem Křížem byly výraznou ukázkou meziválečné průmyslové architektury. Výzvou bylo, jak proměnit tento brownfield na živou součást města a přitom zachovat charakter místa.
Zachovali jsme proto původní památkově chráněnou budovu skladu a zrekonstruovali část obvodové zdi původní haly s pomocí kopií historických cihel a se zachováním jejich původní charakteristické vazby. Na okraji parcely jsme postavili dvě budovy, které navazují hmotou, barvou i tvaroslovím na okolní blokovou zástavbu.
Z původní haly jsme použili její ocelovou nosnou konstrukci, repasovali ji a instalovali zpět do nově vzniklého vnitrobloku. Do takto vzniklé industriální zahrady jsme umístili čtyři nové bytové domy. Vzniklo tak celkem šest domů a v nich dohromady 420 bytů.
Významnou plochy projektu tvoří zeleň, projekt myslí na cyklistiku (přímo v areálu je instalována myčka na kola, v jeho blízkosti vedou cyklotrasy).
Je připraven pro elektromobilitu a přímo v areálu je studna, ze které se čerpá užitková voda pro závlahu zeleně.
Jak zacházet s brownfieldem, který leží od revoluce ladem? Vysočanský mlýn je jednou z velmi dobrých ukázek toho, jak lze proměnit zchátralý průmyslový areál na novou atraktivní čtvrť při respektování jedinečného charakteru místa. Přitažlivost Vysočanského mlýna navíc ještě zvyšuje rozsáhlá sbírka umění ve veřejném prostoru, která byla odhalena v září 2023 jako součást výstavy Prague Art Week.
V lednu 2024 zahájil nový vlastník MINT rezidenční fond pronájem bytů v rámci své platformy Mint Living. Nájemcům jsou k dispozici plně vybavené byty, služby recepce, ostraha 24/7 i technická podpora. Za 8 měsíců dosáhla obsazenost projektu 90 %.
Zahálka je nová moderní čtvrť. Ve třech etapách v sousedství golfového hřiště a Vltavy postupně vzniklo sedm nadstandardních bytových domů. Mezi nimi velkorysé parky s desítkami stromů, hřiště, pěstěné trávníky i louky, lemující biokoridor přírodního potoka. Tři mezinárodní architektonická studia a atelier krajinné architektury Flera se spojily, aby společně vytvořily více než jen skvělé moderní bydlení v nových rezidencích. Podtrženo pěti díly sochaře Michala Trpáka, tvoří adresu pro život plný života.V lednu 2024 zahájil nový vlastník MINT rezidenční fond pronájem bytů v rámci své platformy Mint Living. Nájemcům jsou k dispozici plně vybavené byty, služby recepce, ostraha 24/7 i technická podpora. Za 8 měsíců dosáhla obsazenost projektu 90 %.
Rezidenční projekt – Prémiové bydlení
Koncept projektu II. etapy top´rezidence Pomezí lze asi nejlépe shrnout pojmem „pavilony v parku“. Areál je umístěn na ideálním pozemku obklopeném krásnou přírodou. Severní orientace a dramatická topografie pozemku vedlo k využití a maximalizaci zelených ploch, které obklopují navržené rodinné domy a byty. Každá jednotka má přímý vizuální přístup k zeleni, kterou představují nové zelené plochy, cesty stezky a sportovní centrum. To vše spoluvytváří hierarchii územní strategie krajiny.
Středem masterplanu se organicky vlní uliční páteř, podél které jsou umístěny jednotlivé rodinné domy. Přirozené křivky ulic a chodníků ohraničují dvě náměstíčka se vzrostlými stromy a záhony. Kombinace veřejných prostranství s liniemi zelených plotů a předzahrádek tvoří přirozenou strukturu bydlení, které zde bude příjemné a bezpečné. Každý z bytů a rodinných domů má unikátní polohu s orientací na více světových stran.
Zvlněný charakter krajiny umožňuje obyvatelům jednotek pohled přes jejich nejbližší sousedy při maximální hustotě zástavby a také poskytuje přímé denní osvětlení každé jednotky a vlastní zahrady. Maximalizovány jsou daleké výhledy na Pražský hrad a centrum Prahy, zatímco krátké výhledy jsou zaměřené přímo na okolní zeleň. Rozmanitost různých typů bydlení je klíčovým faktorem při návrhu finální kombinace bytů, řadových domů a jednotlivých rodinných vil.
Nadčasový design počítá v projektu s použitím kvalitních a přirozených materiálů a nejnovějších technologii. Důležitou součástí je i projekt veřejného parku a landscapingu veřejných prostor, který navrhli projektanti z ateliéru zahradní architektury L&scape.
II. etapa projektu navazuje na realizaci objektů 4 bytových domů v I. etapě s celkem 90 byty. Bogle Architects byli odpovědní za návrh a koordinaci celého území, včetně návrhu vegetačních úprav, dopravy a inženýrských sítí. Projektovali také 5 věží bytových domů o celkovém počtu 60 bytů, 4 samostatně stojící vily a 18 řadových rodinných domů. Pavel Hnilička Architects+Planners vyprojektovali 20 řadových domů v centrální části a Majo architekti navrhli 1 luxusní samostatnou vilu v přímém kontaktu s přírodním parkem. Celkem je v projektu navrženo 60 nových bytů a 43 rodinných domů.
Celé území je navrženo a realizováno s prvotním záměrem zajistit propustnost územím pro pěší a vytváří velmi příjemný a atraktivní propojující můstek mezi Přírodním parkem Vidoule, stávající zástavbou a Přírodním parkem Košíře-Motol.
Modřanský cukrovar je unikátní rezidenční projekt zaměřený na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Nabízí mimořádně energeticky úsporné a technologicky vyspělé bydlení. Některé z použitých technologií zde zažily dokonce českou premiéru.
Projekt vyrůstá na brownfieldu a využívá recyklované materiály. Byty jsou napojeny na zdroje zelené energie, díky fotovoltaickým a fototermickým panelům si vyrábí obnovitelnou energii, dvoje rozvody vody umožňují volit mezi pitnou a recyklovanou tzv. šedou vodou atp. Projekt využívá sofistikovanou modrozelenou infrastrukturu a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM. Nechybí ani nadstandardní kvalita materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC.
Modřanský cukrovar vznikal prostřednictvím veřejné participace, do které se mimo zástupců městské části Praha 12 zapojily modřanské spolky a aktivní občané. Finální podoba zohledňuje přání starousedlíků a klade velký důraz také na funkční a estetické řešení veřejného prostoru.
Moderní rezidenční komplex Nové Lauby u Masarykova náměstí v Ostravě zaplnil proluku vytvořenou v 60. letech minulého století v historickém jádru města. Nové Lauby jsou tvořené pěticí propojených domů ve formě tradičního městského bloku se společným zeleným atriem a přirozeně splývající s okolní zástavbou. Pětipodlažní novostavba s 83 bytovými jednotkami zastřešená zahradou oživila centrum moravskoslezské metropole a významně rozšířila zdejší nabídku městského bydlení. Projekt je výsledkem kreativně-utilitární symbiózy investora Sdružení BBB Nové Lauby, renomované architektonické kanceláře znamení čtyř – architekti a samotného města, díky čemuž nabízí nejen s citem promyšlené dispozice jednotlivých bytů, příjemné společné zázemí a dostatek parkovacích míst, ale především architektonicky unikátní objekt, který zapadá do urbanistické kompozice centra Ostravy a přispívá k jeho kultivaci a rozvoji.
Rezidenční projekt – Exkluzivní bydlení
Victoria Palace nabízí novou úroveň luxusního bydlení přímo na Vítězném náměstí v centru Prahy 6. V projektu vzniklo 93 prostorných bytů v nejvyšším standardu provedení Platinum, k dispozici je majitelům bytů podzemní parkování, vstupní lobby s recepcí a komerční prostory se službami pro širokou veřejnost. Název Victoria Palace vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s pojmem „vítězství“ již od první republiky.
Unikátní architektonická podoba budovy vzešla z návrhu studia Jakub Cigler Architekti, kterému se podařilo jedinečně propojit současnou moderní architekturu s původním záměrem palácové neoklasicistní podoby Vítězného náměstí od prof. arch. Antonína Engela ze začátku 20. století. Architektura budovy je založena na přehledných formách a dialogu mezi vnitřním a vnějším prostorem. Výsledkem je mimo jiné výrazná transparentnost budovy přinášející přirozené světlo do interiéru. Nezbytnou součástí celého projektu je také vnitroblok dvora s výraznými prvky zeleně, který nabízí místa pro odpočinek a relax bez okolního ruchu.
Celá budova, stejně jako každý jednotlivý byt, se pyšní nadčasovým a neotřelým, elegantním designem. Architektonický návrh od renomovaného architekta Zdeňka Fránka je mistrovským dílem, které je skutečnou poctou staroměstské atmosféře pražských Stínadel. Jeho design nejenže odráží historii a ducha lokality, ale zároveň přináší svěží, moderní prvek do srdce města. Vnější fasáda domu je dokonalým příkladem toho, jak lze staré a nové spojit do harmonického celku. Čerpá inspiraci z tradičních vizuálních prvků, které jsou pro tuto část Prahy charakteristické. Jde například o vertikální žebrování na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí nebo povlávající sušící se prádlo ve vnitroblocích zdejších domů.
VANGUARD je prostor nekonečných možností. Vysoké industriální stropy, obrovská okna a ohromující výhled dělají projekt neopakovatelný v domácím i evropském měřítku. Budova VANGUARD oživuje industriálního ducha bývalé továrny Microna, kde se vyráběla a vyvíjela letecká technika a přístroje. Monumentální komplex zaujímající plochu 16 000 m² je z montovaného železobetonového skeletu a vyniká nadstandardní pevností, výškou podlaží místy až 4,5 m a vysokozátěžovými stropy, které unesou takřka cokoliv. Ve 14 patrech se zde nachází celkem 150 loftů s dispozicemi od 40 m² až po 700 m². Téměř každý z nich má terasu a z vyšších pater se otevírají neopakovatelné výhledy do okolí. VANGUARD u nás nemá obdoby a je vynikajícím příkladem využití stávající architektury, při kterém vznikají zcela nové estetické i funkční kvality.
Komerční office
Roztyly Plaza, představuje unikátní koncept na poli kancelářských staveb. Středně podlažní (6 nadzemních a jedno ustupující podlaží +4 PP) železobetonový monolitický skelet představuje nosnou strukturu budovy s fasádou z lehkého obvodového pláště- systém předsazených říms a slunolamů, tvořících základní schéma pasivního stínícího systému navrženého na základě termodynamického modelu. V objektu je 430 garážových parkovacích míst a na střeše pobytová zelená terasa. Využité přírodní materiály, interiérová zeleň a vodní prvky v proskleném atriu (které je zároveň centrálním prvkem budovy) kanceláře plné denního světla, zajímavá umělecká díla i relaxační zákoutí činí z Roztyly Plaza přirozeně inspirativní pracovní prostředí. Vnitřní prostředí podporuje také ionizace a nadstandardní výměna vzduchu. Obchodní jednotky, přispívají k rozšíření občanské vybavenosti lokality. Budova je umístěna na stanici metra C Roztyly, dostupná automobilem z dálnice D1 a Městského okruhu. Roztyly Plaza nabízí podzemní pro nájemce a pro veřejnost P+R. Milovníci pohybu a cyklistiky navíc ocení přímé napojení na hlavní pražskou cyklotrasu a kolárnu/šatna/sprchy v objektu.
Port7 je moderní víceúčelový projekt, který kombinuje kancelářské a maloobchodní prostory s místy pro zábavu a gastronomii. Tento nový areál, dokončený v letech 2021–2023 mezi Vltavou a nádražím Praha Holešovice, je úspěšným příkladem přeměny brownfieldu na živou část města.
Nevznikl zde jen administrativní projekt, ale nová oblast přístupná veřejnosti, což se plně shodovalo se snahou městské části. Dříve nepřístupné místo bývalé továrny se podařilo propojit se zbytkem Holešovic, a to mj. i díky novému podchodu z Nádraží Holešovice.
Architektonický návrh od DAM.architekti zahrnuje tři budovy s celkovou plochou 35 642 m². Mezi budovami vznikla piazzetta, která nabízí prostor pro obchody, restaurace, kavárnu a další služby.
Nový park o rozloze 17 000 m2 s novou promenádou kolem řeky slouží k odpočinku, procházkám a setkávání. Pro milovníky sportu a místní obyvatele vznikla i cyklostezka či parkourové hřiště. Port7 tak není jen místem pro práci, ale přináší nový život do celého okolí.
Projekt Hagibor reaguje na aktuální situaci i trendy na trhu kancelářských prostor. Kanceláře se stále více ukazují být spíše místem pro kooperaci, komunikaci a vzájemnou inspiraci. Musí být flexibilní, naplňovat rozmanité potřeby jejich obyvatel a poskytovat dostatek prostoru pro relaxaci. Samozřejmostí je pak naplnění požadavků na vhodné pracovní prostředí, jako je kvalitní prosvětlení, akustika a cirkulace vzduchu v budovách. Kanceláře v kontaktu s přírodou bez ruchu velkoměsta vytvářejí inspirativní prostředí pro revoluční nápady.Díky poloze na dopravním uzlu MHD je Hagibor snadno dostupný metrem, tramvají i autobusem ze všech směrů. Cyklostezky a cyklopruhy usnadňují dojíždění na kole. Pohodlně je Hagibor dostupný i autem, ať už v rámci Prahy nebo mimo, což v budoucnu ještě usnadní nová východní část městského okruhu, který bude přístupný z nedaleké Černokostelecké ulice.
Industriální / logistický projekt
Výstavba moderních prostor přímo na míru dle specifického technologického provozu Vitesco Technologies. Vitesco má již RnD a tetsovací laboratoře v CTParku Ostrava. Nyní se Vitecso rozhodlo k expanzi svého provozu v Ostravě a to o cca 40 000m² v CTParku Ostrava Hrušov. Hlavními produkty závodu budou nové díly pro elektromobily další generace, jež budou odebírat významní evropští výrobci automobilů. Vitesco Technologies pro ně bude připravovat high-tech vysokonapěťové elektronické výrobky pro čistě bateriová elektrická vozidla. Nejnovější technologie bude využívat i samotný závod, který se bude moci pochlubit vysokou mírou robotizace a automatizace procesů. Tento projekt dbá na co nejvyšší kritéria ESG a CO² neutrality, jelikož toto jsou společné cíle CTP a Vitesco. Prostory se budou skládat z výrobní části v čistých prostorách s kompletně kontrolovaným enviromantálním prostředím, auotmatizovaným skladem a části mytí přepravních obalů, kde se dbá na vysoké nároky na čistoty obalů pro přepravu finálních produktů. Pozitivem tohoto projektu je jistě to, že vzniká na bývalém brownfieldu po chemických závodech, čili muselo dojít k sanaci území. Projekt bude 100% využívat zelenou elektřinu z FVE v kombinaci s elektřinou se 100% garancí původu z OZE. Dále zd ebude využívána šedá voda, rekuperace odpadního tepla, tepelná čerpadla v administrativě atd. Závod v roce 2027 zaměstná 1000 osob. Celková investice ze strany Vitesco Technologies do tohoto projektu činí okolo 4,7 mld. CZK.
Panattoni Park Pilsen West II je moderní průmyslový areál, který přetváří bývalý brownfield s bohatou průmyslovou historií na udržitelný komplex splňující nejpřísnější environmentální standardy. Dvě haly, z nichž jedna získala hodnocení BREEAM Outstanding a druhá Excellent, jsou navrženy pro víceúčelové využití, včetně výroby a skladování. Areál je vybaven fotovoltaickými panely, systémem na využití dešťové a šedé vody a energeticky úspornými technologiemi, které minimalizují ekologickou stopu. Díky nabíjecím stanicím pro elektromobily, cyklistickému zázemí a důrazu na kvalitní pracovní prostředí představuje projekt inovativní přístup k udržitelné průmyslové výstavbě.
Průmyslový Park České Budějovice se nachází v těsné blízkosti s hranicemi s Rakouskem. Zóna je rozdělena dvě fáze. V rámci fáze I již byla vybudována hala č.4, která má celkem 20 000m². Prvních 10 000m² si pronajala společnost Taconova, která vyrábí oběhová čerpadla do tepelných čerpadel a další příslušenství. Zbylé prostory si pronajala společnost Hauser, výrobce chladících systémů pro obchodní řetězce. Dále je ve výstavbě hala č.5, pro společnost Nobo Auto. Nobo Auto bude vyrábět autosedačky pro autmobilku BMW. V rámci parku vznikne v první polovině roku BILLA supermarket a menší retail s občerstvením. Dále bude realizována autobusová zastávka. Autobusy bude provozovat dopravní podnik Českých Budějovic.
GARBE Park je strategicky situován nedaleko Českých Budějovic v Boršově nad Vltavou. Park je výborně dopravně dostupný díky jeho poloze pouze 2 km od budoucí dálnice D3, vedoucí z Prahy přes Tábor a České Budějovice k česko-rakouské hranici. Kromě silničního napojení na klíčové dálniční tahy, je výhodou také nedaleké letiště České Budějovice.
Rekonstrukce
Projekt Savarin je jeden z největších a nejviditelnějších developerských projektů uvnitř historického jádra Prahy. Projekt Savarin se nachází mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská. První etapa, rekonstrukce historického barokního paláce Savarin, je památkově nejcennější částí celého projektu. Palác Savarin, zvaný také palác Sylva-Taroucca, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem. Současnou podobu získal palác v letech 1743–52, autorství barokní přestavby je připisováno Kiliánu Ignácovi Dientzenhoferovi, po jehož smrti stavbu dokončil jeho zeť Anselmo Lurago. Rozsáhlý komplex budov má formu rozlehlého vnitrobloku se dvěma dvory, k němuž kdysi přiléhala zahrada a jízdárna. Původně palác vlastnil rod Piccolomini, roku 1766 palác získali Nosticové a sňatkem v roce 1855 přešla budova do šlechtického rodu Sylva-Taroucca. Arnošt Emanuel z tohoto rodu, milovník botaniky, založil známou dendrologickou zahradu v Průhonicích. Od roku 1895 Sylva-Tarouccové palác pronajímali, sídlilo zde například Národopisné museum. Od roku 1911 je palác v majetku pražské obce. Ve 20. století byl přestavován, roku 1927 byla na místě bývalé barokní zahrady paláce založena slavná kavárna Savarin, pojmenovaná po právníkovi a labužníkovi Brillat-Savarinovi. Právě tady se pravidelně scházeli členové českého Rotary klubu, který sdružoval podnikatele podporující etiku v obchodování, čestné jednání a světový mír. Mezi jeho členy patřili např. Jan Masaryk, Jindřich Waldes, majitel továrny Koh-i-noor, Miloš Havel, zakladatel filmových ateliérů Barrandov, nebo Vladimír Rott, vlastník proslulého železářství U Rotta. Ve 30. letech se Savarin stal také místem setkávání členů Společenského klubu, který založil přítel Karla Čapka, novinář Ferdinand Peroutka, se svými přáteli. V posledních měsících proběhla velmi pečlivá rekonstrukce nejen exteriéru, ale i interiéru, barokních soch či stropních svítidel a kreseb.
SO-HO Rezidence je tří etapovým projektem, který přináší nový život do bývalého průmyslového areálu Tesly Holešovice. V první etapě jsme se zaměřili na přeměnu původní budovy Tesly, kde vzniklo 149 nových bytů o dispozicích 1+kk – 5+kk a komerční prostory.
Struktura původní budovy nám umožnila navrhnout i atraktivní a méně běžné typy bydlení jako lofty se světlou výškou 4,5m s výhledem do budoucího zeleného vnitrobloku, které navazují na industriální charakter budovy a propojují jej s moderními architektonickými trendy. V typických podlažích se nám podařilo navrhnout mix bytů 1-3kk se světlou výškou od 2,75 do 3,6m, v horních podlažích najdeme moderní mezonety s terasami a na střeše budovy pak jedinečný penthouse s neopakovatelným panoramatickým výhledem na Prahu. Industriální charakter budovy a charakter místa propisujeme i do architektury objektu.
Zajímavým prvkem budovy jsou i sklepy v suterénu, které jsme vestavěli do bývalého protiatomového krytu. Suterén budovy bude v budoucnu propojen s oběma dalšími etapami projektu, v rámci kterých budujeme i městskou alej, park ve vnitrobloku, další komerční prostory a mateřskou školku.
Naším cílem byla i kultivace veřejného prostoru v ulici V Háji, kde jsme vytvořili příjemné vyvýšené prostranství se vstupem do budovy a komerčních prostor, lemované zelení a vzrostlými stromy.
Šlikova 16, komorní projekt situovaný v malebném zákoutí Břevnova, je synonymem pro chic městské bydlení. Unikátnost a architektonickou kvalitu projektu, za nímž stojí developer Vila U Kola s.r.o., podtrhuje také nominace na Českou cenu za architekturu 2024.
Dům se stoletou historií prošel kompletní citlivou rekonstrukcí pod taktovkou architektů Markéty Zdebské a Marka Žáčka ze studia BY architects, která ctí dobové prvky, ovšem na paměti má i vysoké nároky na současný životní styl. Pečlivě repasované dobové prvky propůjčují prostorám ducha a vřelou atmosféru. Do ulice si dům zachovává historickou fasádu, směrem do dvora nastavuje moderní tvář se vzdušnými terasami s krásným výhledem na město a výtahem. V domě se nachází pouze 10 světlých bytů s dispozicemi 2+kk a 3+kk a vysokými standardy. Další devizou je umístění domu v oblíbené lokalitě stranou ruchu města, a přesto v bezprostředním dosahu centra.
Speciální ocenění:
Cena za udržitelnost a ekologii
Modřanský cukrovar je unikátní rezidenční projekt zaměřený na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Nabízí mimořádně energeticky úsporné a technologicky vyspělé bydlení. Některé z použitých technologií zde zažily dokonce českou premiéru.
Projekt vyrůstá na brownfieldu a využívá recyklované materiály. Byty jsou napojeny na zdroje zelené energie, díky fotovoltaickým a fototermickým panelům si vyrábí obnovitelnou energii, dvoje rozvody vody umožňují volit mezi pitnou a recyklovanou tzv. šedou vodou atp. Projekt využívá sofistikovanou modrozelenou infrastrukturu a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM. Nechybí ani nadstandardní kvalita materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC.
Modřanský cukrovar vznikal prostřednictvím veřejné participace, do které se mimo zástupců městské části Praha 12 zapojily modřanské spolky a aktivní občané. Finální podoba zohledňuje přání starousedlíků a klade velký důraz také na funkční a estetické řešení veřejného prostoru.
Cena za urbanismus a veřejný prostor
Moderní rezidenční komplex Nové Lauby u Masarykova náměstí v Ostravě zaplnil proluku vytvořenou v 60. letech minulého století v historickém jádru města. Nové Lauby jsou tvořené pěticí propojených domů ve formě tradičního městského bloku se společným zeleným atriem a přirozeně splývající s okolní zástavbou. Pětipodlažní novostavba s 83 bytovými jednotkami zastřešená zahradou oživila centrum moravskoslezské metropole a významně rozšířila zdejší nabídku městského bydlení. Projekt je výsledkem kreativně-utilitární symbiózy investora Sdružení BBB Nové Lauby, renomované architektonické kanceláře znamení čtyř – architekti a samotného města, díky čemuž nabízí nejen s citem promyšlené dispozice jednotlivých bytů, příjemné společné zázemí a dostatek parkovacích míst, ale především architektonicky unikátní objekt, který zapadá do urbanistické kompozice centra Ostravy a přispívá k jeho kultivaci a rozvoji.
Cena za nejlepší brownfieldový projekt
Rezidence U Pergamenky stojí v pražských Holešovicích na unikátní parcele, kde od roku 1929 stála hala a skladiště velkoobchodu firmy s hutním materiálem Ferona. Původní hala i přilehlá budova navržené architektem Josefem Křížem byly výraznou ukázkou meziválečné průmyslové architektury. Výzvou bylo, jak proměnit tento brownfield na živou součást města a přitom zachovat charakter místa.
Zachovali jsme proto původní památkově chráněnou budovu skladu a zrekonstruovali část obvodové zdi původní haly s pomocí kopií historických cihel a se zachováním jejich původní charakteristické vazby. Na okraji parcely jsme postavili dvě budovy, které navazují hmotou, barvou i tvaroslovím na okolní blokovou zástavbu.
Z původní haly jsme použili její ocelovou nosnou konstrukci, repasovali ji a instalovali zpět do nově vzniklého vnitrobloku. Do takto vzniklé industriální zahrady jsme umístili čtyři nové bytové domy. Vzniklo tak celkem šest domů a v nich dohromady 420 bytů.
Významnou plochy projektu tvoří zeleň, projekt myslí na cyklistiku (přímo v areálu je instalována myčka na kola, v jeho blízkosti vedou cyklotrasy).
Je připraven pro elektromobilitu a přímo v areálu je studna, ze které se čerpá užitková voda pro závlahu zeleně.
Čestné uznání poroty za průkopnickou stavbu dřevěné budovy
Projekt Timber Praha představuje první udržitelné bytové domy ze dřeva v historii Prahy. Nachází se v městské části Praha-Řeporyje a je součástí rezidenčního areálu Arcus City. Moderní vícepodlažní bytové domy jsou realizovány s PENB A mimořádně úsporná a ekologickou certifikací BREEAM Excellent a mají řadu energeticky úsporných prvků. Domy komorního charakteru obsahují 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m² do 110 m². Ke každému bytu náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka. Domy jsou zkolaudovány a byty k nastěhování.
Dřevěná nosná konstrukce projektu Timber Praha je ze smrkového dřeva, venkovní obklady fasády z modřínu. Dřevo je použito také v interiéru bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodeb a také na schodištích. Podzemní podlaží je postaveno s železobetonovou nosnou konstrukcí. Z betonu je také podezdívka a schodiště ve společných částech budov, jinak se jedná o čistou dřevostavbu.
Nosnou konstrukci tvoří masivní deskový systém, konkrétně panely z křížem vrstveného dřeva – CLT panely (Cross Laminated Timber). Masivní prefabrikované panely vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost, a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby. Společnost ELK, dodavatel dřevěné nosné konstrukce, roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně přivezla hotové na stavbu a smontovala. CLT panely jsou použity pro veškeré nosné vnitřní stěny, stropy a balkony. Využití moderní technologie prefabrikace koupelen byl využit také na dvou objektech L a M, což přispělo rovněž ke zkrácení doby výstavby projektu Timber Praha a dosažení ještě vyšší kvality. Prefabrikované koupelny pocházejí ze specializované firmy SANIKA z Itálie. Díky montáži předvyrobených panelů trvala výstavba jednoho patra cca jeden týden. Unikátem projektu jsou také výtahové šachty z CLT panelů, které jsou na třech ze čtyř objektů a představují první tohoto druhu v České republice.