Estate Awards

Nominace projekt: Panattoni Park Stříbro – budova LEAR

Kategorie

Industriální/logistický projekt roku

Základní informace

Název projektu: Panattoni Park Stříbro – budova LEAR
Adresa projektu: Ostrov u Stříbra 68, 349 01 Kostelec
Web projektu: panattonieurope.com
Developer / Investor: Panattoni (Panattoni Czech Republic Development s.r.o.) / Accolade
Architekt: Rota Group a.s.
Architekt interiérů: Rota Group a.s.
Projektant: Kajima Czech Design and Construction s.r.o.
Generální dodavatel: Kajima Czech Design and Construction s.r.o.
Realitní kancelář (není povinné): CBRE

Popis projektu

Panattoni hlásí do soutěže unikátní a moderní projekt Panattoni Park Stříbro – budova LEAR, jelikož je v souladu s dlouhodobou strategií Panattoni Go Earthwise. Nová budova, o podlahové ploše téměř 28 000 metrů čtverečních, získala při hodnocení udržitelnosti BREEAM New Construction nejvyšší úroveň Outstanding.

V areálu se nacházejí velkoobjemové retenční nádrže, zachycující dešťovou vodu, která se následně používá k údržbě celého areálu. V okolí budov narazíte skoro na každém kroku na prvky udržitelného rozvoje, jako je hmyzí hotel, broukoviště či ještěrkárium.

Nová hala ve Stříbře je na trhu výjimečná i technickým řešením, které v současnosti na trhu nedokáže splnit žádný jiný projekt. Hala se může pyšnit jedinečnou technologií vzduchotechniky, která využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Na celé budově jsou instalovány venkovní žaluzie s propustností viditelné složky slunečního záření VLT<10%. Budova má instalovány příčky s neprůzvučností a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Dále Jsou v budově použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva. Pro objekt se připravuje střešní instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu.

Technické informace

Druh stavby: novostavba na zelené louce/brownfieldu
Zahájení stavby: Q4/2020
Ukončení stavby: Q4/2021
Kolaudace: Q4/2021
Prodejní plocha nemovitosti: 27 965 m²
Zastavěná plocha27 965 m²
Celková plocha balkonů, teras, zahrádek: 19 682 m²
Parkovací stání v nemovitosti: 0
Parkovací stání mimo objekt: 424
Garážové stání: 0
Třída PENB: C

Enviromentální a jiné specifikace (LEED, BREEAM, DGNB, BSTool, WELL): 

Nová budova LEAR v Panattoni Parku Stříbro získala při hodnocení udržitelnosti BREEAM New Construction nejvyšší úroveň Outstanding.

Použité environmentální technologie v projektu, které snižují dopad budovy/projektu na životní prostředí: 

Nová hala ve Stříbře je na trhu výjimečná svým technickým řešením. Hala se může pyšnit jedinečnou technologií vzduchotechniky, která využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Na celé budově jsou instalovány venkovní žaluzie s propustností viditelné složky slunečního záření VLT<10%. Budova má instalovány příčky s neprůzvučností a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Dále Jsou v budově použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva. Na objektu je proběhla instalace fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu.

Využití obnovitelných zdrojů v projektu (jako % podíl obnovitelné energie z celkové dodané):
Použití nejmodernějších technologií v rámci budovy umožnilo dosáhnout snížení spotřeby energií o 50 % a denní spotřeby vody o 65 %. Emise CO2 jsou pak o 62 % nižší, než je běžný průměr referenční budovy. Využito bylo více než 89 % odpadu vzniklého při stavebních činnostech. Ke snížení spotřeby energie a emisí CO2 mimo jiné přispěla výborná tepelná izolace obvodového pláště a střešní konstrukce

Popis technických systému z hlediska jejich efektivního provozu (vytápění, chlazení, větrání, vlhčení, osvětlení): 

V budově je zavedeno zónování osvětlení v kancelářích (max. 4 pracovní místa na jeden vypínač). Všechny navržené výrobky a stavební materiály splňují požadavky na nízkou hladinu koncentrace těkavých organických látek (VOC) a hlavní použité materiály mají prohlášení o ochraně životního prostředí. Energie využívá inteligentní systém vnitřního i venkovního LED osvětlení – Podrobné podružné měření spotřeb energií. Vybrané stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě. Řada materiálů má některý z certifikátů ISO 14001, BES či FSC i environmentální prohlášení o produktu EPD (Environmental Product Declaration). Technologie vzduchotechniky využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Budova má instalovány příčky s neprůzvučnosti a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Jsou použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva. Všechna vnější i vnitřní světla v hale a administrativní části jsou vysoce účinná LED. Umělé osvětlení v kancelářských prostorách je instalováno s minimálním řídicím modulem pro 4 pracovní prostory. To má pozitivní vliv na snížení nákladů na světelný výkon, protože svítí pouze aktuálně obsazené pracovní prostory. Přiměřeně velká a otevíratelná okna zajišťují optimální přístup čerstvého vzduchu a denního světla. Studie tepelného komfortu pomohla optimalizovat pohodu nájemníků. Venkovní žaluzie zajišťují velmi dobrý tepelný komfort a současně výrazně šetří energii chlazení.

Jaké obnovitelné zdroje se využívají? 

Střecha objektu je připravena na instalaci fotovoltaické elektrárny o výkonu 1651 kWp v rámci podpory Modernizačního Fondu. Více než 90% spotřeby energie je podružně měřeno pro každý energetický zdroj a funkční celek samostatně – chlazení, vytápění, VZT, osvětlení, zásuvky, venkovní osvětlení, technologie nájemce s funkčním dálkovým odečtem a vyhodnocováním.

Počet plánovaných nájemců, zasmluvněné nájemce, velikost pronajaté plochy a dominantní odvětví/segment nájemců: 

LEAR – světový výrobce sedaček a elektronických systémů do automobilů

Technologické inovace

Technologické inovace (vybavení a standard pronajímaných ploch): 

Technologie vzduchotechniky využívá ve velké míře volné chlazení tzv. „free cooling“. Na budově jsou instalovány venkovní žaluzie s propustností viditelné složky slunečního záření VLT<10%. Budova má instalovány příčky s neprůzvučnosti a dobou dozvuku v souladu s požadavky BRE. Jsou použity nejmodernější nízkoemisní plynové zářiče a sahary v hale (suché emise NOx ≤ 56 mg/kWh pro 0% kyslíku). Zdroje chladu mají velmi nízký GWP a max. 6kg / okruh chladiva.

Financování

Název financující banky: Česká spořitelna
Financování pomocí Green Bonds: Ne
Cena za m²
Celková investice do projektu (není povinné):
Průměrná cena k datu přihlášení projektu za m² (prodej a pronájem):